Higieniczne czyszczenie pędzli do makijażu

Higieniczne czyszczenie pędzli do makijażu

Wiele kobiet korzysta z dobrodziejstw makijażu. Obojętnie, czy chodzi o codzienną stylizację, czy może wizaż na lepszą okazję – pomoc kolorowych kosmetyków okazuje się niezastąpiona. Niezależnie od tego, czy jesteś makijażystką, czy wykonujesz makijaż tylko dla siebie – powinnaś dbać o swoje akcesoria. Podpowiadamy, jak higienicznie czyścić pędzle do makijażu.Dlaczego trzeba czyścić pędzle do makijażu?

Najlepiej jest czyścić pędzle po każdym użyciu. Jest to istotne przede wszystkim ze względów higienicznych. W brudnych pędzlach mogą rozwijać się bakterie, a także osadzać sebum. Jeśli będziesz używać takich akcesoriów, możesz doprowadzić do zanieczyszczenia skóry czy pogorszenia jej stanu. Poza tym, jeśli użyjesz tego samego pędzla do różu, a następnie do pudru, możesz pobrudzić sobie kosmetyk, a także zrobić brzydkie zacieki na twarzy. Dlatego tak ważne jest regularne czyszczenie pędzli.

Czym czyścić?

pędzle do makijażuZastanawiasz się jednak, jak zadbać o higienę akcesoriów do malowania? Na pewno potrzebna jest do tego ciepła woda i jakiś kosmetyk. Co istotne, dobrze aby ta woda nie miała w swoim składzie zbyt dużo kamienia, bowiem to może zniszczyć pędzle. Dlatego najlepiej jest ją wcześniej przefiltrować. Istnieją specjalne płyny służące do czyszczenia tego typu akcesoriów, można to także zrobić za pomocą wody z delikatnym szamponem lub co najpopularniejsze z oliwą z oliwek, która doskonale wpłynie kondycję pędzli. Szczególną troską należy otoczyć te z naturalnym włosiem, bowiem ze względu na swoją strukturę, mogą być dezynfekowane wodą z szarym mydłem lub przystosowanymi do nich substancjami.

W jaki sposób myć?

Podczas czyszczenia pędzli do makijażu trzeba być bardzo ostrożnym. Absolutnie nie wolno szarpać, bowiem to może doprowadzić do zniszczenia włosia. Bardzo ważne jest także to, aby nie kierować strumienia wody na nasadkę, łączącą włosie z trzonkiem, takie działanie może bowiem doprowadzić do zniszczenia akcesoriów. Wystarczy zanurzyć pędzel w wodzie z detergentem i delikatnie ocierać nim o brzegi na przykład miseczki.

Jak dobrze osuszyć pędzle?

pędzelkiRównie istotne, co czyszczenie jest również suszenie pędzli. Warto pamiętać, że woda z mokrego włosia może dostać się do nasady pędzla, a w efekcie doprowadzić do jego rozklejenia. Aby tego uniknąć, najlepiej jest zostawić pędzle w pozycji leżącej, na przykład na papierowej serwetce czy ręczniku lub powiesić nasadką do dołu, tak, aby woda mogła swobodnie spływać. Pędzli zdecydowanie nie powinno się suszyć na kaloryferze czy za pomocą suszarki – dużo lepiej jest po prostu pozostawić je do samoistnego wyschnięcia.

Odpowiednia higiena pędzli do makijażu zapewni dłuższą żywotność tych produktów, a także ochroni Cię przed ewentualnymi wpadkami makijażowymi czy zanieczyszczeniem skóry.