Idealnie czyste naczynia – czy to możliwe?

Idealnie czyste naczynia – czy to możliwe?

Podczas mycia naczyń zwraca się uwagę przede wszystkim na to, by były idealnie czyste i zdatne do kolejnego użytku. Ocenia się to polegając na zmyśle wzroku bez zastanawiania się nad tym, że przecież zanieczyszczenia to nie tylko resztki płynów czy posiłków, ale także substancje chemiczne pochodzące z detergentów wykorzystywanych do mycia naczyń. Czy istnieje możliwość pozbycia się również ich?

Co kryje się w substancjach myjących?

Płyny do naczyń, a także tabletki do zmywarek są naszpikowane substancjami chemicznymi, których zwykła woda nie zawsze jest w stanie się pozbyć. Te wraz z jedzeniem lub piciem przedostają się do naszego organizmu, a to może mieć nieprzyjemne konsekwencje. Jakie toksyny znajdują się w detergentach?

Najbardziej niebezpieczną substancją jest chlor, którego skondensowana postać jest wykorzystywana w płynach do naczyń. Wywołuje on podrażnienia skóry i oczu. Enzymy są świetną bronią w walce z tłuszczem, bowiem przyczyniają się do jego rozkładu. Warto jednak wiedzieć, że wdychane w postaci suchej wywołują alergie. Wiele osób przy zakupie tego rodzaju środków kieruje się z pewnością ich ztalerzeapachem – okazuje się jednak, że substancje zapachowe są syntetyczne, ropopochodne i prócz częstych uczuleń mogą przyczynić się do rozwoju nowotworów. To samo dotyczy stabilizatorów EDTA, które poza rakotwórczym działaniem mogą podrażnić oczy i skórę. Nowotwórczego działania można dopatrywać się także w używanym do produkcji detergentów bezenie, ftalanach, formaldehydzie czy terpenie, które zwiększają również ryzyko wystąpienia chorób wątroby. Z tymi i wieloma innymi środkami mamy do czynienia na co dzień, co w długofalowej perspektywie może przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia. Jednak czy naprawdę nie można zapobiec ich przedostawaniu się do organizmu?

Uzdatniona woda ratunkiem dla zdrowia

Okazuje się, że nie jesteśmy skazani na szkodliwe działanie chorobotwórczych substancji zawartych w detergentach używanych na cozlew dzień w każdej kuchni. Dzięki uzdatnieniu wody we własnym domu można rozsądniej gospodarować środkami przeznaczonymi do mycia naczyń, których duże zużycie nie będzie konieczne, co jest skutkiem zmiękczenia wody. Takie zastosowanie zwiększa również możliwość pozbycia się szkodliwych substancji z powierzchni naczyń. To kluczowe dla zdrowia, ponieważ tylko przez dokładne mycie można ograniczyć wchłanianie składników pochodzących z detergentów do organizmu.

Uzdatnianie wody wiąże się z samymi korzyściami – zarówno tymi zdrowotnymi, jak i materialnymi. Czysta woda nie tylko skutecznie pozbywa się z naczyń szkodliwych substancji zawartych w detergentach, ale również przedłuża żywotność urządzeń domowych, którym woda jest niezbędna do właściwego spełniania swoich funkcji. Stacje uzdatniania wody są więc najlepszym rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy cenią sobie zdrowie, oszczędność i wysoką jakość.