Ile zaoszczędzisz pijąc wodę z kranu?

Ile zaoszczędzisz pijąc wodę z kranu?

Kupowanie wody w butelkach staje się coraz mniej popularne. Ludzie z różnych powodów dają się przekonać, że śmiało można pić ją z kranu. W niektórych miastach nadal nie jest to „zdrowe”, ale większa część Polski ma bardzo czystą wodę, która idealnie nadaje się do spożycia. Czy woda z kranu jest zdrowa? 

Ile pijemy wody rocznie? 

Pewnie się zastanawiasz – ile się oszczędza pijąc wodę z kranu? Według statystyk w ciągu roku przeciętne gospodarstwo domowe kupuje ponad 200 litrów wody butelkowanej. Dane z 2016 roku pokazują, że Polak w ciągu całego roku spożył około 186 litrów napojów bezalkoholowych, a wydał na to prawie 650 złotych. Z tej ilości spożytych napojów około 45% to sama woda! Gdyby człowiek ograniczył wydawanie pieniędzy na ten płyn, to oszczędziłby naprawdę dużo funduszy. Pamiętajmy również, że część osób pije dziennie dużo więcej wody, np. dwa, trzy lub cztery litry. To jeszcze bardziej podwyższa ogólną cenę tego napoju, jeśli każda ilość byłaby kupowana w sklepie. 

Czy woda z kranu jest zdrowa? 

Swoją złą opinię woda kranowa zdobyła za czasów komunizmu, kiedy była ona mętna i mocno chlorowana. Teraz jednak kranówka jest czysta i zdrowa dla organizmu. Według Głównego Inspektora Sanitarnego aż 99,7% domów ma wodę, która nadaje się do spożycia bez wcześniejszego gotowania. Większość dużych miast ma bardzo dobrą wodę w kranach, więc można ją pić bez żadnych obaw. Kranówka jest tak samo zdrowa, jak woda butelkowana, a dodatkowo w swoim składzie ma więcej minerałów, które są potrzebne organizmowi, np. wapń, magnez, fosfor, sód, siarkę, miedź czy potas. Zdarza się, że woda z kranu ma dziwny zapach i kolor. W takich przypadkach warto zaopatrzyć się w różne filtry, które oczyszczą ten płyn. Możesz kupić butelkę z filtrem, z której będziesz pić bezpośrednio, ale świetnym rozwiązaniem jest również wyposażenie domu w różnego rodzaju filtry, które będą sprawiać, że woda lecąca z kranu już będzie zdatna do spożycia. 

Dlaczego warto pić wodę z kranu?

Istnieje wiele powodów, dla których warto przestać kupować wodę w butelkach. Pierwszym z nich jest to, że rocznie na świecie produkowanych jest 330 milionów ton plastiku. Każda sprzedana butelka napędza ten rynek, a jak wiadomo, plastik bardzo szkodzi naszemu środowisku. Warto więc ograniczyć jego kupowanie. Dodatkowo plastik bardzo długo się rozkłada i jest bardzo dużym zagrożeniem dla wielu zwierząt, ale przede wszystkim dla ludzi. 

Picie kranówki jest bardzo zdrowe. Dostarcza ona do organizmu wielu potrzebnych minerałów. Jeśli jednak boisz się, że Twój organizm nie będzie tolerował wody z kranu, to możesz ją przefiltrować za pomocą specjalnych dzbanków lub butelek. Jeszcze innym rozwiązaniem jest zamontowanie w domu specjalnych filtrów, które będą oczyszczały wodę kranową. Pamiętaj jednak, że bardzo ważne jest, aby jak najmniej kupować plastikowych butelek, które nie są dobre dla naszego środowiska!