Intensywność kolorów widoczna jeszcze dłużej!

Intensywność kolorów widoczna jeszcze dłużej!

Czy znasz to uczucie, kiedy wyjmujesz ulubioną koszulkę z pralki i niestety nie wygląda ona już tak dobrze jak wcześniej? Nie zostało śladu po pięknej intensywnej czerwieni… Czy możesz jakoś zapobiec takim sytuacjom?

Metka prawdę Ci powie

Bardzo dużym problemem jest to, że ludzie często nie zwracają uwagi na informacje, które są umieszczone na metce produktu. Można z niej dowiedzieć się między innymi tego, czy ubranie powinno się prać w pralce, a jeśli tak, to w jakiej temperaturze, czy materiałowi nie zaszkodzi wirowanie lub suszenie elektryczne. Warto przestrzegać tych zasad, jeśli nie chcesz pewnego dnia zobaczyć, że Twój ulubiony sweter skurczył się o trzy rozmiary i po prostu wyblakł.

Zbyt częste pranie

Oczywiście w pełni zrozumiałe jest, że bieliznę trzeba prać codziennie, ale to samo nie dotyczy przecież jeansów czy swetrów. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że każde kolejne takie działanie może prowadzić do stopniowego płowienia materiału. W przypadku swetrów dobrze sprawdzi się ich odświeżanie parą, natomiast jeansy można włożyć do zamrażarki. Szczególną troską należy otoczyć ubrania delikatne, które bezpieczniej jest wyprać ręcznie.

Przygotuj ubrania

Kolejnym grzechem popełnianym przez osoby szykujące pranie jest niewłaściwe przygotowanie ubrań. Po pierwsze, trzeba je posortować – intensywnie czerwona sukienka może sprawić, że Twoje błękitne koszule zmienią kolor na wrzosowy. Tekstylia w czarnym kolorze także wymagają osobnego prania – najlepiej zamiast proszku użyć tutaj płynu. Bardzo ważne jest także, aby obrócić ubrania na lewą stronę, szczególnie dotyczy to na przykład bluzek z nadrukiem czy ciemnych spodni, które mogą stracić swój kolor. Jeżeli dana rzecz ma guziki, zamki czy haftki – należy zapiąć je przed włożeniem do pralki – pozwoli to na zachowanie kształtu ubrania, a także uniknięcia zahaczenia czy zniszczenia materiału.

Problem twardej wody

Nie bez znaczenia jest również twardość wody, która nie tylko sprawia, że tekstylia blakną, lecz także stają się nieprzyjemne w dotyku. Czy można temu w jakiś sposób przeciwdziałać? Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnego filtra, który uzdatni wodę, oczyszczając ją z kamienia, żelaza i manganu. Aktualnie istnieją urządzenia, które pozwalają na podniesienie jakości wody w całym domu, a ich instalacja jest naprawdę bardzo prosta.

Prawidłowe suszenie

klamerkiOstatnią, ale nie najmniej ważną sprawą jest prawidłowe suszenie ubrań. Najlepiej nie używać do tego celu suszarek elektrycznych, które są bardzo popularne zwłaszcza w Wielkiej Brytanii. To tak jakby zafundować swoim ubraniom kolejne pranie – w efekcie zniszczą się one dużo szybciej. Niezbyt dobrym pomysłem jest także suszenie rzeczy na słońcu, zwłaszcza tych w czarnym kolorze – ostre promienie mogą bowiem prowadzić do przebarwień. Najlepiej jest zatem po prostu równomiernie rozłożyć je na suszarce i pozwolić wyschnąć w naturalny sposób.

Stosowanie się do tych kilku rad pozwoli na zachowanie świeżości i intensywności kolorów ubrań na dłużej. Jeśli zatem chcesz cieszyć się ulubioną sukienką, koszulką czy spodniami – pamiętaj, aby prać je w miękkiej wodzie, zgodnie z zaleceniami z metki i suszyć w odpowiedni sposób.