Jak ochłodzić się podczas upalnych dni?

Jak ochłodzić się podczas upalnych dni?

W Polsce sezon letni staje się coraz bardziej upalny i dokuczliwy, szczególnie dla mieszkańców dużych miast. Wysokiej temperatury nie powinno się lekceważyć, ponieważ może ona powodować odwodnienie, przegrzanie organizmu, a nawet udar słoneczny. W jaki sposób efektywnie ochłodzić się podczas tych trudnych, gorących dni, które mają pojawić się także we wrześniu?  

Nawodnienie to podstawa

Lekarze od zawsze apelują o to, aby zwłaszcza w czasie upałów dbać o przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów. Kiedy temperatura wzrasta, musimy wypijać średnio o 1 litr wody więcej niż zazwyczaj. Dorośli mężczyźni powinni zatem spożywać około 3,5 litra płynów na dobę, kobiety 3 litry, natomiast dzieci przynajmniej 2 litry. Istotne jest również to co i jak pijemy. Nie możemy sięgać po butelkę z wodą jedynie wtedy, gdy odczuwamy pragnienie, ponieważ jest to już wyraźny sygnał rozpoczynającego się odwodnienia. Ważne jest przede wszystkim regularne picie wody, najlepiej w małych ilościach.

Woda w upalne dniPomocą w wyrobieniu nawyku systematycznego spożywania płynów może stać się zainstalowanie specjalnego filtra, który dodatkowo oczyści wodę płynącą z naszych kranów. Nowoczesne systemy filtrowania wody pitnej działają między innymi na zasadzie odwróconej osmozy lub za pomocą aktywnego węgla. Dzięki nim możemy mieć pewność, że dostarczana do domu woda będzie bezpieczna dla zdrowia wszystkich mieszkańców. Korzystanie z domowego filtra jest niezwykle wygodne, a jednocześnie oszczędne, ponieważ nie musimy martwić się o koszty codziennego zakupu wody butelkowanej.

Ochłoda bez klimatyzacji

Oprócz prawidłowego i systematycznego nawadniania, dobrze pamiętać również o kilku sposobach na obniżenie temperatury organizmu. Podczas upałów ulgę od gorąca przyniesie nam schładzanie wybranych partii ciała. Aby zniwelować uczucie przegrzania, warto zastosować zimne okłady na nadgarstki, skronie oraz kark. Poprzez chłodzenie skóry obniżamy ciśnienie krwi, co przyczynia się do poprawy samopoczucia. Jeśli mamy taką możliwość, w walce z upałami pomoże także skrapianie wodą kostek, zgięć łokci oraz pachwin znajdujących się pod kolanami. Po ciężkim dniu w pracy najlepiej zdecydować się na relaks w zaciszu łazienki. W gorące dni świetnie sprawdzi się orzeźwiający prysznic lub kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych. Przed pójściem spać można również przygotować specjalną kąpiel dla stóp, która przyniesie ukojenie ciału na całą noc.

Orzeźwienie poza domem

Każdy z nas musi radzić sobie z upałami, jednocześnie nie rezygnując z wykonywania codziennych obowiązków. Komfort podróżowania środkami komunikacji miejskiej (zwłaszcza w autobusach i tramwajach pozbawionych klimatyzacji) z pewnością zwiększy używanie chłodzącego sprayu. Dzięki niemu możemy obniżyć temperaturę wybranych części ciała, zwłaszcza karku i twarzy. Do umieszczonego w urządzeniu zbiorniczka najlepiej wlewać wodę, która wcześniej została odpowiednio przefiltrowana. Zastosowanie filtru gwarantuje bowiem doskonałą jakość wody, a także jej przyjemny zapach. Coraz częściej chłodzące spray’e są wzbogacone o funkcjonalne wiatraczki pozwalające na rozpylanie mgiełki w powietrzu. Oprócz nieustannej obecności wody pod różnymi postaciami, podczas upałów powinniśmy również pamiętać o stosowaniu lekkostrawnej diety. Dla lepszego samopoczucia i higieny warto nosić jasne ubrania, najlepiej uszyte z naturalnych materiałów.

Coraz bardziej dokuczliwe upały mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia każdego z nas. Nie możemy bagatelizować skutków ubocznych wysokich temperatur – musimy za to przeciwdziałać konsekwencjom przegrzania organizmu. Podczas upałów bez wątpienia najbardziej pomoże nam woda, zarówno ta spożywana, jak i stosowana bezpośrednio do chłodzenia ciała.