Jak pozbyć się problemu z szorstkimi ręcznikami?

Jak pozbyć się problemu z szorstkimi ręcznikami?

Pachnące i miękkie ręczniki to niezbędny element wyposażenia każdej łazienki, umożliwiający przedłużenie chwili relaksu po kąpieli. Z czasem ręcznik tracą jednak swoje pierwotne właściwości, stają się nieprzyjemne w dotyku i matowieją. Jak skutecznie pozbyć się problemu z szorstkimi ręcznikami?

Problem z szorstkimi ręcznikami

Przyczyny szybkiego niszczenia się ręczników najczęściej są związane z ich niewłaściwym praniem. Na czym ono polega? Przede wszystkim, niejednokrotnie zdarza nam się prać ręczniki z wieloma innymi rzeczami, co przyczynia się do znacznego przeładowania bębna pralki. Sprawia to, że niemożliwe staje się odpowiednie namoczenie, a następnie wypłukanie ubrań. Dodatkowo, na szorstkość i zmniejszenie elastyczności tkanin ręczników wpływa również stosowanie zbyt dużej ilości detergentów. W konsekwencji proszek lub żel do prania pozostają pomiędzy strukturą włókien, a wyprane ręczniki są sztywne i twarde. Nie bez znaczenia jest ponadto niszczące tkaninę pranie w zbyt wysokiej temperaturze, która wynosi więcej niż 60°C.

Pranie w twardej wodzie

Oprócz błędów wynikających z nieprawidłowego prania ręczników, ich stan znacznie pogarsza twarda woda płynąca z naszych kranów. Stopniowo uszkadza ona bowiem mechaniczne właściwości tkanin, osłabia intensywność kolorów ubrań oraz sprzyja gromadzeniu się osadów ze środków piorących. Wysokie napięcie powierzchniowe wody powoduje również, że do codziennego prania trzeba używać zwiększonej ilości detergentów, pralki ulegają awariom, głównie z powodu kamienia niszczącego grzałki. W jaki sposób pozbyć się problemu twardej wody? Korzystnym i niezwykle skutecznym rozwiązaniem jest zakup efektywnego filtra zmiękczającego, który można zainstalować na głównym przyłączu zimnej wody w każdym domu. Zawiera on domieszkę płukanego żwiru kwarcowego oraz soli, umożliwiających nie tylko poprawę wydajnego działania urządzeń AGD, ale co ważniejsze ochronę naszej skóry przed podrażnieniami, a odzież przed zbyt szybkim zużyciem.

Aby ręczniki były miękkie

Wyprane ręcznikiPoza zainstalowaniem funkcjonalnego zmiękczacza wody, warto także wprowadzić w życie kilka sprawdzonych porad, ułatwiających zachowanie idealnego stanu ręczników. Po pierwsze, już podczas zakupów należy zwrócić uwagę na jakość ich wykonania, zwłaszcza, jeśli chodzi o zawartość naturalnych materiałów. Po drugie natomiast, miękkość włókien ręczników zapewni właściwe suszenie, które najlepiej wykonywać za pomocą suszarki bębnowej. W przypadku suszenia ręczników na zewnątrz, trzeba je wcześniej odpowiednio strzepnąć, by wzmocnić przepływ powietrza. Miękkość ręczników zagwarantuje dodatkowo wykonywanie prania wstępnego z zastosowaniem mieszanki zawierającej cytrynę i ocet.

Miękkie ręczniki to funkcjonalny, a jednocześnie dekoracyjny element naszych łazienek. By zagwarantować sobie relaks po każdej kąpieli, warto zainwestować w specjalny, zmiękczający filtr do wody, ułatwiający pranie i codzienne funkcjonowanie w gospodarstwie domowym, a co najważniejsze poprawiający stan naszego zdrowia. Ponadto, trzeba pamiętać również o odpowiednim praniu ręczników w niezbyt wysokich temperaturach i o stosowaniu dobrej klasy proszków.