Jak upały to z wodą

Jak upały to z wodą

Upały są prawdziwym wyzwaniem dla organizmu. Przy wysokich temperaturach ciało człowieka bardziej się poci, aby je schłodzić. Wiąże się to z utratą wody w organizmie. Podczas szczególnie upalnych dni odczuwa się większe zapotrzebowanie na płyny. Należy je regularnie uzupełniać, aby nie doprowadzić od odwodnienia. Nieprawidłowe nawodnienie organizmu skutkuje osłabieniem czy bólami głowy. Warto wiedzieć po jakie napoje sięgać, żeby skutecznie ugasić pragnienie.

rodzinaNajskuteczniejszym sposobem na nawodnienie organizmy jest woda. Powinna ona być towarzyszem każdej podróży, nawet tej najkrótszej. Wychodząc z domu należy pamiętać o butelce z wodą. Najlepiej, aby miała ona temperaturę pokojową. Jeżeli trzyma się ją w lodówce, warto około 30 min przed wyjściem z mieszkania wyjąć butelkę, aby osiągnęła około 21 stopni Celsiusza. Można ja także urozmaicić listkiem mięty, melisy czy plastrem cytryny. Spędzając upały w domu również nie należy rezygnować z wody. Posiadając domowy filtr do jej uzdatniania, można ją pić bezpośrednio z kranu, co dodatkowo nie będzie zmuszać do dodatkowego wydatku. W czasie upałów powinno się zrezygnować z picia kawy czy herbaty. Kofeina w nich zawarta ma właściwości moczopędne, co może powodować szybsze odwodnienie.

woda z kranuSięgając po wodę warto zwrócić uwagę na to, żeby była średnio lub wysoko mineralizowana. Taka zawiera składniki mineralne niezbędnych do poprawnego funkcjonowania organizmu, takich jak magnez, którego jest od 50 do 100 mg w litrze wody oraz wapń (150 mg/l). Najlepsze proporcje obu składników powinny wynosić 1:2, dlatego przez zakupem dobrze jest zapoznać się z etykietą na opakowaniu Przeciętny Polak wypija dziennie 1,6 litrów wody, jednak jej ilość należy dopasować indywidualnie, w zależności od wagi, wieku czy aktywności fizycznej. Dzieci w wieku do 9 roku życia powinny spożywać około 1700 ml/d, chłopcy od 10 do 18 – 2100-2500 ml/d, powyżej 18 roku życia 2500 ml/d, dziewczęta od 10-18 i wyżej od 1900 do 2000 ml/d. Kobiety w ciąży potrzebują tego płynu nieco więcej, ponieważ 2300 ml/d.

Picie wody w czasie upałów jest konieczne. Należy zwrócić uwagę na jej ilość dostarczaną organizmowi. Ważnym czynnikiem branym pod uwagę przy wyborze wody jest jej skład. Wraz z potem wydalane są różne minerały, dlatego najlepiej sięgnąć po wodę mineralną.