Jak woda może pomóc dbać o zęby?

Jak woda może pomóc dbać o zęby?

O tym, że woda wpływa bardzo korzystnie na zdrowie i samopoczucie wie każdy i chyba nie trzeba nikogo przekonywać do tego, aby nawadniał swój organizm. Dzienna dawka spożycia wody przez dorosłego człowieka powinna wynosić między 1,5 litra a 2 litry wody. Wspomaga ona odchudzanie, zapobiega bólowi głowy i pomaga dbać o zęby.

Skład wody wpływa na zęby

Mało kto wie o tym, że woda pozytywnie wpływa na zdrowie jamy ustnej. Woda mineralna lub filtrowana  wzmacnia szkliwo i redukuje nadwrażliwość zębów, a to chyba jest najważniejsze w utrzymaniu zdrowego uśmiechu. Składniki, które zawiera w sobie wodą stanowią kluczową rolę dla zębów. O jakie składniki chodzi? Przede wszystkim o wapń, czyli Ca++ oraz fluor, czyli F-. Dzięki temu można powiedzieć, że woda dba o nasze zęby od środka – dostarczając organizmowi wodę, dbamy o zawartość minerałów potrzebnych dla pięknego i zdrowego uśmiechu.

Siła wody od zewnątrz

Woda w szklanceJeżeli chemia nie była Twoim ulubionym przedmiotem w szkole i powyższy argument Cię nie przekonuje, to wyobraź sobie, że tak jak używamy wodę do mycia podłogi z brudu lub półek z kurzu, tak woda myje nasze zęby. Oczywiście do głębszego mycia niezbędna jest pasta do tego specjalnie przeznaczona, ale warto wiedzieć, że woda myje wierzchnią warstwę zębów z resztek jedzenia. Doskonale wiemy o tym jak bardzo pozostałości jedzenia na zębach uszkadzają szkliwo powodując próchnicę, której pozbyć się można jedynie na fotelu stomatologicznym. Pij wodę po każdym posiłku, aby oczyścić wierzchnią warstwę szkliwa z resztek jedzenia. Co ciekawe takie płukanie zębów jest niezbędne nawet po wypiciu kompotu, herbaty lub wina.

Jakiej wody unikać, aby cieszyć się zdrowymi zębami?

Jak zapewne wiesz rodzaj wody także ma znaczenie. Woda gazowana nie jest dla wszystkich, dlatego lepiej pij tą zwykłą przefiltrowaną. Co złego może być w gazowanej dla osób o wrażliwych zębach? Składnik w niej zawarty, a mianowicie kwas węglowy jest niszczycielem szkliwa nazębnego. To właśnie ten kwas je dewastuje, przez co zęby bolą, stają się nadwrażliwe na ciepłe i zimne posiłki. Wodę gazowaną już dziś zamień na zwykłą, a Twoje uzębienie na pewno Ci za to podziękuje. Dodatkowo warto wiedzieć, że woda gazowana może wpływać niekorzystnie na pracę żołądka, układu oddechowego oraz układu krążenia.

W razie jakichkolwiek wątpliwości na temat wpływu wody na zęby, udaj się do swojego stomatologa i poproś o więcej informacji. Lekarz z pewnością w profesjonalny sposób przekaże wiedzę dotyczącą wpływu wody na szkliwo i higienę jamy ustnej.