Jak zapobiegać osadzaniu się kamienia w łazience?

Jak zapobiegać osadzaniu się kamienia w łazience?

Idealna łazienka? Chyba każdy z nas lubi, kiedy zlew czy kabina prysznicowa wręcz lśnią. Niestety problemem, który skutecznie może utrudniać utrzymanie czystości jest kamień. Jak zapobiegać jego osadzaniu się?

Skąd się bierze kamień w łazience?

Zanim zastanowimy się, w jaki sposób zapobiegać osadzaniu się kamienia i co robić, aby skutecznie z nim walczyć powinniśmy wyjść w ogóle od tego, czym on jest i skąd na dobrą sprawę się bierze. Jeśli zauważamy kamień w łazience, lecz również na przyrządach kuchennych takich jak czajnik, możemy stwierdzić, że nasza woda jest twarda oraz posiada wysoką zawartość różnego typu związków chemicznych. Dlaczego? Osad występuje w wyniku wytrącania się wapnia. W związku z tym najlepszym rozwiązaniem, które pozwoli nam zapobiegać pojawianiu się tego typu kłopotów, będzie instalacja zmiękczacza wody. W prosty sposób zapewni on nam miękką kranówkę w dowolnym pomieszczeniu w naszym domu. Zalet stosowania wskazanego urządzenia jest znacznie więcej, jednak dzisiaj skupmy się właśnie na osadzie z kamienia i tym co zrobić, jeśli już go zauważyliśmy.

Domowe sposoby na kamienny osad

Na samym początku warto jest wyjść od domowych sposobów na pozbycie się kamienia. Są one nie tylko najtańsze, lecz również ekologiczne i w pełni bezpieczne, w przeciwieństwie do niektórych środków chemicznych. Zacznijmy od soku z cytryny w połączeniu z sodą oczyszczoną. Mieszankę wystarczy nałożyć na miejsce z kamieniem na kilka godzin bądź też na całą noc, jeśli problem jest naprawdę duży. Nadać może się także ocet rozrobiony z wodą w proporcji 1:1. Jeśli jednak planujemy pozbyć się osadu z baterii łazienkowej lub też z aluminiowych elementów postawmy na pastę z sody oczyszczonej i wody, aby kwasem nie uszkodzić delikatnych powierzchni. Sodę możemy również połączyć z szarym mydłem oraz wodą w celu uzyskania delikatnego płynu do czyszczenia na przykład wanny czy zlewu. Inną metodą na radzenie sobie z kamieniem jest stosowanie coli – należy ją wlać do zlewu lub też do toalety. Słodki napój pozostawiamy na konkretnych miejscach, a potem dokładnie go zmywamy miękką gąbką lub szczotką. W przypadku zlewu, płytek czy kabiny prysznicowej warto jest użyć następnie gorącej wody połączonej na przykład z szarym mydłem, ponieważ powierzchnia, na jakiej znalazła się cola będzie się kleić. 

Kamień w kabinie prysznicowej 

Wspomnieliśmy już o kabinie prysznicowej. Niestety ze względu na dużą ilość trudno dostępnych miejsc ciężko może być ją idealnie doczyścić. Dlatego bardzo ważne jest jej regularne mycie, a także dokładne wycieranie po każdym użyciu, dzięki czemu będziemy zapobiegać powstaniu zabrudzeń, których potem trudno się pozbyć. Do czyszczenia wykorzystać możemy oczywiście wyżej wymienione domowe metody, jednak jeśli one nie dadzą rady warto jest stawiać na specyfiki przystosowane właśnie do czyszczenia kabin prysznicowych. Niewątpliwie dobrze jest rozważyć zakup parownicy, specjalnie przystosowanej właśnie do czyszczenia łazienek i trudno dostępnych miejsc, która usuwa kamień, brud i pozwala wyeliminować wszystkie bakterie. 

W myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć jesteśmy zdania, że lepiej przeciwdziałać osadzaniu się kamienia zamiast później z nim walczyć! Dlatego warto jest postawić na urządzenie zmiękczające wodę.