Jaka woda dla kobiet w ciąży i karmiących piersią?

Jaka woda dla kobiet w ciąży i karmiących piersią?

Odpowiednie nawodnienie jest bardzo istotne zarówno dla kobiet w ciąży, jak i dla matek karmiących piersią. Dlaczego tak jest? Jaką wodę najlepiej jest wybierać? Dzisiaj odpowiemy na te wszystkie pytania!

Picie wody: dlaczego jest ważne w ciąży?

Picie wody podczas ciąży jest bardzo istotne z wielu powodów. Zacznijmy od podstawowej kwestii, a mianowicie tego, że spożywanie odpowiedniej ilośc płynów wpływa na wydalanie toksyn przez nasz organizm, i zbędnych produktów przemiany materii. Dostarczanie wody pomaga także w pokonaniu dolegliwości, które towarzyszą wielu kobietom głównie w pierwszych miesiącach ciąży, jak mdłości i wymioty. Jest ona istotna, aby zapobiegać wysychaniu skóry, ponieważ kremy nawilżające niestety nie są wystarczają, szczególnie właśnie w okresie, gdy w ciele przyszłej matki rozwija się dziecko. Nawodnienie też odgrywa ważną rolę jeśli chodzi o utrzymanie stałej temperatury ciała. Dodatkowo picie nie pozostaje bez znaczenia dla nienarodzonego jeszcze maleństwa, a dokładniej jego bezpieczeństwa oraz rozwoju. Woda oddziałuje na produkcję płynu owodniowego, który dba o płód znajdujący się w brzuchu, a także wspomaga rozwój płuc i mięśni. Jej spożywanie przekłada się też na produkcję komórek ośrodkowego układu nerwowego.

Woda dla kobiet w ciąży

Przyjmuje się, że kobieta w ciąży powinna pić dziennie około 2,3 litra wody. Takie zapotrzebowanie na płyny związane jest z większą objętością krwi, rosnącym płodem i rozszerzającymi się tkankami matczynymi. Jaka jednak woda będzie najlepsza? Zasadniczo mówi się, że dobrze sprawdzi się źródlana lub też mineralizowana o niskim lub średnim stopniu nasycenia składnikami, ponieważ nadmiar pewnych substancji nie jest zalecany w ciąży. A co z płynem z kranu? Pamiętajmy, że w zależności od tego, gdzie mieszkamy może się on różnić składem i pewnych związków chemicznych nie jesteśmy w stanie się pozbyć, nawet po uprzednim przegotowaniu. Dobrym rozwiązaniem może być jednak instalacja uzdatniacza, który przed tym, jak woda znajdzie się w naszej szklance w odpowiedni sposób ją oczyści.

Jaka woda dla karmiących piersią?

Spożywanie odpowiedniej ilości płynów jest również bardzo istotne podczas karmienia piersią. Zapotrzebowanie na wodę jest w tym wypadku wzmożone, ze względu na to, że jej duża ilość potrzebna jest do wytwarzania pokarmu. Poza tym prawidłowe nawodnienie pomaga szybciej wrócić do sylwetki sprzed ciąży. Wiele kobiet po porodzie boryka się również z infekcjami układu moczowego – woda zatem pomoże w zapobieganiu tego typu dolegliwościom. Jeśli chodzi o jej rodzaj jest tutaj podobnie jak w przypadku ciąży, lepiej jest wybierać butelkowane o niskiej ilości składników lub też po prostu uzdatnioną z kranu, co nie tylko pozytywnie wpłynie na nasze środowisko naturalne, lecz także nasz portfel.

Prawidłowe nawodnienie jest bardzo istotne, szczególnie w okresie ciąży i karmienia piersią. Pamiętajmy, że picie płynów oddziałuje na dobrą pracę praktycznie całego, naszego organizmu!