Jaką wodę powinien pić noworodek?

Jaką wodę powinien pić noworodek?

Wszystkim rodzicom zależy na tym, by ich dziecko miało dostęp do wszystkiego, co nalepsze. Jest to szczególnie istotne w pierwszych dniach życia potomka. Świeżo upieczeni opiekunowie bardzo często zastanawiają się więc, jaką wodę podawać noworodkowi.

Czy noworodek może pić wodę z kranu?

Można usłyszeć bardzo wiele głosów mówiących o tym, że “kranówka” w Polsce jest całkowicie bezpieczna i jak najbardziej nadaje się do picia. Podobne wnioski można wysnuć zapoznając się z badaniami cyklicznie wykonywanymi przez sanepid – co roku stwierdza się, że woda z kranu jest bardzo dobrej jakości. Nie należy jednak zapominać, iż woda, jeszcze przed trafieniem do domowych kranów musi przepłynąć przez wiele rur wodociągowych. Instalacje są gdzieniegdzie bardzo brudne, dlatego istnieje ryzyko, że do płynu przedostaną się metale ciężkie i inne niebezpieczne substancje. Nic więc dziwnego, że świeżo upieczeni rodzice podchodzą sceptycznie do podawania dziecku wody prosto z kranu. Jak się jednak okazuje, można to robić bez większych obaw – wystarczy, że będzie ona dobrze przefiltrowana. Najlepszym i najprostszym sposobem na oczyszczenie płynu jest zakup filtra węglowego, który charakteryzuje się śladowym poborem energii i zapewnia komfort i zdrowie całej rodzinie. Woda jest nie tylko bezpieczniejsza, ale i smaczniejsza, a kawa, herbata i inne napoje tworzone z jej użyciem mają głębszy smak. Innym, równie dobrym rozwiązaniem jest mikrobiologiczny system filtrujący, który na bieżąco dostarcza czystą i gotową do spożycia wodę.

Wody butelkowane – czy na pewno są dobrym rozwiązaniem?

Wielu rodziców, w obawie o znaczne zanieczyszczenia wody kranowej oraz niedokładną filtrację, decyduje się na podawanie swoim dzieciom jedynie wody butelkowanej. Nie zawsze jest to jednak dużo bezpieczniejsze rozwiązanie – tego typu napoje pochodzą z różnych źródeł i są nasycone składnikami mineralnymi. Należy więc pamiętać, że woda wodzie nierówna i nie warto sięgać po pierwszą lepszą. Pediatrzy i dietetycy zalecają, by noworodek pił jedynie wodę źródlaną i mineralną o niskim lub średnim stopniu mineralizacji. Bardzo ważne jest również to, aby była ona niskosodowa i niskosiarczanowa. Jak jednak wiadomo, wysokiej jakości wody butelkowane nie są bardzo tanie, a plastikowe butelki znacznie zanieczyszczają środowiska. Dla dobra budżetu domowego oraz naszej planety warto więc wybierać wcześniej wspomnianą wodę filtrowaną.

Ile wody dziennie potrzebuje niemowlę?

To, ile wody potrzebuje niemowlę, już od dawna pozostaje kwestią sporną. Jak się bowiem okazuje, to zależy od tego, w jaki sposób jest karmione. Dziecko karmione jedynie piersią nie potrzebuje dodatkowego dopajania – mleko matki jest wystarczającym źródłem wody. Pociechy karmione butelką powinny spożywać wodę w ilości ⅕ całkowitej porcji mleka. Nieco starsze dzieci, które jedzą stałe pokarmy powinny wypijać około 400 ml wody dziennie.

Rodzaj wody pitej przez niemowlę jest szalenie istotny. Warto stosować się do powyższych zasad – dzięki tym kilku prostym informacjom można mieć pewność, że dziecku jest dostarczane wszystko to, co najlepsze.