Jaki wpływ na metabolizm ma woda?

Jaki wpływ na metabolizm ma woda?

Zarówno lekarze, jak i dietetycy oraz trenerzy nieustannie namawiają do tego, aby zmieniać złe nawyki żywieniowe. Na poprawę stanu zdrowia oraz samopoczucia bez wątpienia wpłynie dbałość o regularne picie wody. Czy do jej dobroczynnych właściwości należy także przyspieszenie metabolizmu?

Woda – podstawa każdej diety

Zgodnie z zaleceniami światowych organizacji zdrowia, dorosły człowiek powinien przyjmować każdego dnia minimum 2 litry wody, co jest równe 10 szklankom płynów. W przypadku wykonywania intensywnej pracy fizycznej lub przebywania w gorącym klimacie, ilość wypijanej wody powinna być znacznie większa. Bardzo istotne jest to, aby nie doprowadzić do sytuacji, w której zaczynamy odczuwać pragnienie, ponieważ stanowi to pierwszy sygnał rozpoczynającego się odwodnienia. Ponadto, warto unikać nagłego wypijania kilku szklanek wody na raz, a zamiast tego starać się przyjmować płyny regularnie i w małych dawkach. Woda, jako podstawowy budulec organizmu pozwala na sprawne i efektywne działanie mózgu oraz wszystkich narządów. Niedobór płynów może wiązać się z bardzo poważnymi konsekwencjami, takimi jak podwyższony poziom cholesterolu, ciśnienia tętniczego, czy też bóle żołądka. Osoby, które zapominają o piciu wody często skarżą się również na migreny oraz nawracające zaparcia.

Woda a metabolizm

woda a metabolizmSkutkiem odwodnienia oprócz złego samopoczucia jest przede wszystkim spowolnienie funkcji życiowych. Mniej wydajny organizm stara się wówczas zużywać niewielką ilość energii, w związku z czym można zauważyć wyraźny spadek szybkości przemiany materii. O dodatkowe i systematyczne nawodnienie powinny szczególnie dbać osoby rozpoczynające dietę odchudzającą. Właściwa dawka płynów korzystnie wpływa bowiem na proces pozbywania się zbędnych kilogramów. Zgodnie z wynikami badań specjalistów, wypicie pół litra wody przed rozpoczęciem treningu znacznie zwiększa metabolizm, a uzyskany efekt utrzymuje się przez najbliższą godzinę. Ponadto, warto wiedzieć o tym, że spożywana woda przyspiesza redukcję masy ciała, gdyż usprawnia pracę jelit i oczyszczanie organizmu ze szkodliwych toksyn. Dzięki regularnemu przyjmowaniu płynów zwiększa się także wydolność nerek, które efektywnie filtrują całe ciało. Duża butelka wody powinna nam zatem towarzyszyć przez cały dzień, zwłaszcza w czasie treningu i różnych rodzajów aktywności fizycznej.

Pij wodę i zachowaj balans

W przeciwieństwie do popularnych i smacznych napojów gazowanych oraz soków woda zdecydowanie lepiej gasi pragnienie, a co równie istotne nie posiada żadnych niezdrowych substancji. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że chętnie spożywane, kolorowe napoje zawierają olbrzymią ilość cukru lub sztucznych barwników osłabiających funkcjonowanie organizmu. Wyrabiając w sobie nawyk regularnego sięgania po wodę, najlepiej zainwestować w wybrany model filtra do wody przyłączonego bezpośrednio do rur wodociągowych. Będzie on przygotowywał czystą wodę do picia dla wszystkich domowników bez konieczności wymiany przez długi czas. Świetnym rozwiązaniem pozwalającym uniknąć kupowania wody butelkowanej jest także zaopatrzenie się w filtr w formie nakładki na kran.

Powszechna opinia przekonująca, że woda jest źródłem życia zawiera w sobie wiele prawdy. Regularne picie wody w odpowiedniej ilości pomaga czuć się dobrze, a jednocześnie poprawiać stan zdrowia całego organizmu. Pamiętanie o uzupełnianie płynów bez wątpienia przyda się także podczas diety odchudzającej.