Jaki wpływ na smak potraw ma filtrowana woda?

Jaki wpływ na smak potraw ma filtrowana woda?

W każdym roku z okazji Świąt Wielkanocnych przygotowujemy tradycyjne dania, których receptury były udoskonalane przez wiele lat. Wszystkim paniom i panom domu zależy na tym, aby zaserwowane potrawy smakowały zgromadzonym wokół stołu gościom. Niestety, czasem drobny szczegół, taki jak słabej jakości woda użyta podczas gotowania może zepsuć smak dania. Rozwiązaniem na tego rodzaju problemy jest rezygnacja z kranówki na rzecz wody filtrowanej.

Od czego zależy smak wody

Na to, jak smakuje woda mają wpływ wszystkie substancje, które zostały w niej rozpuszczone, na przykład chlor – używa się go do wstępnej filtracji jeszcze w wodociągach. Bardzo często w kranówce znajdują się też inne związki, które przenikają do niej między innymi z rurociągów, takie jak siarczan wapnia sprawiający, że ciecz ma gorzki posmak. Bywa, że do wody dostają się jony żelaza, które nadają jej mętny, żółtawy lub lekko brązowy odcień. Istnieje też grupa substancji, które, jeśli występują  w kranówce w wysokim stężeniu, mogą być groźne dla zdrowia. Z tego powodu bezpieczniejszym wyjściem jest filtrowanie spływającej z wodociągów wody – nie tylko zmniejszy to ryzyko zatrucia się, ale też poprawi smak przygotowywanych z jej pomocą napojów oraz potraw.

Wpływ wody filtrowanej na potrawy

Makaron na talerzuPodczas filtrowania z kranówki usuwane są wszystkie związki, które mogłyby negatywnie wpływać na jej jakość, dzięki czemu po zakończonym procesie ciecz jest zupełnie neutralna. Wykorzystanie takiej wody do gotowania czy też do przyrządzania napojów gwarantuje, że ze składników zostanie wydobyty ich naturalny smak i aromat, a nawet kolor – zdarza się, że przyrządzane zupy i sosy mają mdłą, a także nieapetyczną barwę właśnie ze względu na obecność soli niektórych metali w wodzie wykorzystanej do ich przygotowania. Przefiltrowana kranówka sprawia też, że warzywa strączkowe, takie jak na przykład fasola, szybciej miękną, a podczas obróbki termicznej nie wypłukują się z nich korzystne dla ludzkiego zdrowia mikro- i makroelementy.

Woda płynąca z kranu, choć według oficjalnych wytycznych nadaje się do spożycia, nie jest najzdrowszym i najsmaczniejszym wyborem. Osobom, którym zależy na zachowaniu oryginalnych nut smakowych w przygotowywanych daniach poleca się zastąpienie kranówki wodą filtrowaną – dzięki temu potrawy będą bardziej aromatyczne oraz atrakcyjniejsze dla oka.