Mycie rąk – kiedy szczególnie należy o tym pamiętać?

Mycie rąk – kiedy szczególnie należy o tym pamiętać?

Mycie rąk to podstawowa czynność, której uczy się już od najmłodszych lat. Jednak nie wszyscy przestrzegają zasad higieny i o myciu rąk często zapominają. Ci którzy ręce myją mogą robić to nieprawidłowo lub zbyt rzadko, dlatego nadszedł czas, aby zgłębić wiedzę w tym temacie.

Dlaczego mycie rąk jest ważne?

Na dłoni gromadzi się aż 150 gatunków bakterii i jest to wystarczający powód, aby dbać o higienę rąk. Ponadto na dłoniach kobiet tych bakterii można znaleźć więcej, ponieważ ich skóra jest cieńsza i sprzyja to rozwojowi bakterii. Zarazki te powodują takie choroby jak tasiemiec, salmonella, gronkowiec, owsiki, wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW A), a także zatrucie pokarmowe wywołane przez bakterię E.coli. Na dłoniach znajdują się także bakterie z fizjologicznej mikroflory – te są akurat niezbędne dla naszego organizmu, jednak negatywne bakterie mogące powodować grzyby, wirusy i norowirusy. Większość chorób z tych kategorii są spowodowane brakiem odpowiedniej higieny.

Jak i w jakich sytuacjach prawidłowo myć ręce

mydło w płynieAby dobrze umyć ręce należy trzymać się kilku prostych zasad. Przede wszystkim dłonie należy myć ciepłą wodą, najlepiej przefiltrowaną oraz mydłem. Usunięcie bakterii jest skuteczne, gdy myjemy ręce minimum 30 sekund, a nie 5 sekund jak robi to większość z nas. Niezwykle istotna jest także technika mycia dłoni, Światowa Organizacja Zdrowia nawet przedstawiła specjalną instrukcję jak to robić. Można z niej wyczytać, że najpierw ręce namydlamy, następnie myjemy ocierając o siebie nawzajem, domywamy fragmenty skóry między palcami oraz kciuki, następnie grzbietową stronę dłoni, a na koniec opłukujemy ręce wodą filtrowaną. Ostatnią czynnością jest osuszenie dłoni przy pomocy jednorazowego ręcznika papierowego. Co może być dla wielu sporym zaskoczeniem, suszarki automatyczne są odradzane, gdyż stanowią źródło drobnoustrojów. Ręce należy myć po wielu czynnościach, ale główną z nich jest skorzystanie z toalety. Dłonie należy myć także przed posiłkiem, po dotykaniu zwierząt oraz po przyjściu z dworu do domu. Po drodze można złapać wiele bakterii, a najwięcej z nich jest w miejscach ogólnodostępnych, takich jak komunikacja miejska, znajdziemy je również na poręczach przy schodach oraz na klamkach. Właśnie dlatego wracając do domu, pamiętaj o tym, by skierować się jak najszybciej w stronę umywalki. Nie możemy też nie wspomnieć o postępie technologicznym, który spowodował, że smartfony używane są bezustannie, a to powoduje generowanie wielu drobnoustrojów. Myj więc ręce po skorzystaniu z telefonu, a jeśli chcesz, aby był on czysty, to przetrzyj raz dziennie swój telefon wacikiem nasączonym płynem dezynfekującym. W ten sposób ograniczysz rozwój chorób.

Błędy popełnianie podczas mycia rąk

Jak już wcześniej wspomnieliśmy większość osób myje ręce zbyt krótko, 30 sekund to optymalny czas. Dłoni nie należy myć zimną wodą, gdyż usunięcie zarazków będzie niemożliwe, woda powinna być ciepła i filtrowana. Zastąp mydło w kostce tym w płynie, gdyż kostka mydła to siedlisko bakterii chorobotwórczych. Należy także pamiętać, aby wytrzeć ręce dokładnie, ponieważ wilgotna skóra to również pożywka dla bakterii. Ostatni błąd dotyczy w większym stopniu kobiet, ponieważ noszą więcej biżuterii niż mężczyźni i na czas mycia dłoni nie zdejmują jej. Tymczasem pod pierścionkami oraz obrączkami znaleźć można pałeczki zapalenia płuc oraz gronkowca złocistego.

15 października obchodziliśmy Światowy Dzień Mycia Rąk pod patronatem UNESCO. Święto to powstało w celu uświadamiania społeczeństwa na temat negatywnych skutków wywołanych brakiem higieny rąk i w celu polepszenia profilaktyki zarówno u dzieci, jak i dorosłych.