Nadmiar żelaza w wodzie – czy jest szkodliwy?

Nadmiar żelaza w wodzie – czy jest szkodliwy?

Czy w miejscu, w którym pobierasz wodę obserwujesz powstające zacieki z rdzy? A może stojąca woda po jakimś czasie zmienia kolor na brązowy? Jeżeli na któreś z powyższych pytań odpowiedziałeś twierdząco, to najprawdopodobniej w Twojej wodzie znajduje się zbyt dużo żelaza. Obowiązująca w naszym kraju norma prawna określa, że stężenie tego pierwiastka nie może przekraczać 0,2 mg na litr wody. Jakie są przyczyny przekroczeń tej normy i jakie mogą być tego skutki?

Skąd się bierze żelazo w wodzie?

Żelazo to jeden z najczęściej występujących składników ziemskiej skorupy, ze względu na fakt, że może znajdować się w różnych formach – siarczków, węglanów oraz tlenków. Aby pierwiastek ten przeniknął do wód muszą zadziałać rozpuszczone w nich dwutlenki węgla lub też dzieje się to w wyniku procesu hydrolizy. Pojawienie się żelaza jest szybkie i łatwe, więc często nie wiadomo, czy obowiązująca norma nie została już przekroczona.

Jakie są skutki żelaza w wodzie?

Najbardziej widoczne są zmiany organoleptyczne wody – czyli jej barwa i mętność. Często wiąże się to z metalicznym posmakiem oraz charakterystycznym zapachem. Dlatego też konsumenci decydują się wtedy na kupno jej w formie butelkowanej. Również pojawia się osad, który z czasem robi się twardy, co skutkuje zamknięciem przewodów lub zmniejszeniem ich przepuszczalności, a także spadkiem wydajności przepływów. Prowadzić to może do różnego rodzaju awarii. Ponadto czyszczenie rdzawych zacieków jest bardzo czasochłonne. Z kolei na podlewanych roślinach zaobserwować można rdzawy nalot. Nie ma natomiast badań potwierdzających negatywne skutki spożywania takiej wody na stan zdrowia, jednak kiedy poziom żelaza przekracza dopuszczalną normę płyn jest odrzucający i to kto ma chęć go spożywać.

Jak usunąć żelazo z wody?

Najlepszym sposobem jest inwestycja w filtr odżelaziający – pozwala on na bezpieczne korzystanie z własnych ujęć wody. Ponadto niweluje korozję instalacji, a także występowanie rdzawych osadów w miejscach czerpania. Przede wszystkim ma właściwości uzdatniające wodę do picia, co skutkuje brakiem problemów występowania metalicznego posmaku oraz zmiany koloru. Woda jest świeża i chętnie się ją pije. Dzięki eliminacji żelazistych bakterii można bez obaw używać wody do mycia, prania i podlewania roślin. Filtr pozwala na oszczędność pieniędzy, ponieważ podczas korzystania z niego zmniejsza się potrzeba kupowania butelkowanej wody do picia. Mniejsze koszty i mniej plastiku – bardzo ekologiczne rozwiązanie!

Żelazo w wodzie może sprawiać sporo problemów w gospodarstwie domowym. Korzystanie z niej może skutkować nieprzyjemnymi konsekwencjami, a sam fakt występowania podwyższonego stężenia żelaza wiąże się z ryzykiem domowych awarii i zniszczeń. Warto kontrolować poziom tego pierwiastka, a także podjąć profilaktyczne kroki takie jak zakup filtrów odżelaziających, które zadbają o prawidłowy stan wody w domu i ogrodzie.