Nawyk picia wody w szkole

Nawyk picia wody w szkole

Ludzie piją wodę, aby zaspokoić pragnienie, ale mało kto wie, że uczucie pragnienia to pierwsza oznaka odwodnienia. Zarówno dorośli, jak i dzieci powinni wyrobić sobie nawyk codziennego picia wody. U dzieci jest to o tyle trudniejsze, że bardziej kuszące są dla nich kolorowe soki lub napoje gazowane znanych marek ze szkolnego sklepiku. W tym artykule podpowiemy jak przekonać najmłodszych do sięgania po butelkę wody z plecaka i nauczyć je robić to regularnie.

Dlaczego picie wody jest takie ważne

Skutki picia niewystarczającej ilości wody przez dorosłych, jak i dzieci są bardzo podobne, z tą różnicą, że juniorzy gorzej przez nie przechodzą. Do najpopularniejszych skutków należą biegunka i wymioty. Przyczyn tych objawów rodzice często szukają nie tam gdzie powinni, nie wiedzą, że to właśnie odwodnienie może być głównym skutkiem. Kolejnymi efektami braku prawidłowego nawadniania organizmu dziecka są przewlekłe zmęczenie oraz ból głowy. Dorosły człowiek czując się wyczerpany, a w dodatku z bólem głowy ma jedynie ochotę położyć się do łóżka i zapomnieć o całym świecie. Wasze pociechy czują dokładnie to samo, a myśl, że przed nimi jeszcze 3 lub 4 godziny lekcyjne zniechęcają do uczenia się. Zazwyczaj lekiem na te problemy jest butelka wody, która przywróci normalne samopoczucie, a jej regularne picie zapobiegnie takim objawom. Dzieci jednak zamiast sięgać po wodę wolą kolorowe soki, których barwne etykiety jeszcze bardziej zachęcają do ich skosztowania. Duża ilość cukru zawarta w takich napojach, a także barwniki i konserwanty mogą niszczyć organizm jeszcze bardziej niż odwodnienie.

Zdrowy nawyk picia wody w szkole

Picie wody w szkoleWarto nauczyć picia wody już od najmłodszych lat, ponieważ w ten sposób można wyrobić nawyk. Przede wszystkim dobrze jest pamiętać o tym, że przykład idzie z góry i dzieci naśladują dorosłych. Nie lubią jednak rutyny i zwyczajności, a woda właśnie taka może im się wydawać, dlatego zarówno smak wody, jak i jej opakowanie trzeba od czasu do czasu urozmaicić. Jeśli Twojej córce czy synowi znudzi się smak czystej wody, dodaj do niej liście mięty, plasterek cytryny lub pomarańczy. Taka kompozycja smaków może zasmakować dziecku i sięgnie po butelkę chętniej niż po soczek w kartoniku. Jest również małe “ale” – smak to nie wszystko, liczy się też opakowanie. Picie wody można urozmaicić kolorowymi butelkami, słomkami z parasolkami lub kubkiem z postaciami z bajek, które będą przeznaczone tylko do picia wody. W szkole jednak najbardziej praktyczna okaże się kolorowa butelka z ciekawym motywem lub bohaterem bajki. A może Twoja pociecha uwielbia zwierzęta? W takim razie kolejnym sposobem na naukę picia wody jest pokazywanie im, że zwierzęta piją tylko wodę, bo przecież to ona najbardziej zaspokaja ich pragnienie.

Korzystne konsekwencje picia wody w szkole

Dziecko pijące odpowiednią ilość wody nie ma problemów z koncentracją i lepiej przyswaja wiedzę. Ponadto warto wiedzieć, że odwodniony organizm ma problemy z rozwiązywaniem prostych zadań oraz nie zapamiętuje tak wielu informacji. Konsekwencją tego jest zniechęcenie się do nauki i szkoły. Nawodnione dziecko ma lepszy humor, nie ma problemów z zasypianiem i zmęczeniem za dnia. Pociechy pijące wodę mają większą szansę na uniknięcie cukrzycy oraz otyłości, a wiadomo, że są to choroby cywilizacyjne, które niestety postępują z roku na rok.

Korzyści płynące z picia wody są tak dobroczynne, że chyba każdy rodzic przekonał się do podawania jej swoim pociechom. Teraz trzeba nauczyć dziecko tego nawyku, a wbrew pozorom jest to prostsze niż się wydaje.