Nowy rok, nowy dobry nawyk – jak regularnie pić wodę?

Nowy rok, nowy dobry nawyk – jak regularnie pić wodę?

Człowiek składa się z wody aż w 70% i stanowi ona podstawę działania naszych organizmów, jest bowiem jednym z ważniejszych składników wielu procesów metabolicznych. Między innymi dlatego tak ważne jest wyrobienie dobrego nawyku regularnego picia wody. Jeśli do tej pory często zastępowaliśmy ten napój słodkimi sokami albo kawą, to okres postanowień noworocznych jest wręcz idealnym momentem na całkowitą zmianę tej sfery naszego życia.

Postanowienie noworoczne z korzyścią dla zdrowia

Styczeń to czas, w którym niemal wszyscy tworzą listy noworocznych postanowień, gdzie jednym z najpopularniejszych celów jest schudnięcie czy też przejście na zdrowy styl życia. Te założenia są bardzo trudne do osiągnięcia, gdyż często wymagają od nas całkowitej zmiany dotychczasowej rutyny, przez co w momentach kryzysowych łatwo poddać się w drodze do ich realizacji. Dużo lepiej jest włączać do swojego życia prostsze postanowienia, gdyż są one łatwiejsze do spełnienia, a satysfakcja temu towarzysząca da nam motywację do podejmowania kolejnych wyzwań na drodze do schudnięcia. Jednym z takich celów może być regularne picie wody – to dobry nawyk, który warto wyrobić, aby móc cieszyć się z idących za nim licznych korzyści. Największe plusy systematycznego nawadniania organizmu to:

  • Poprawa trawienia i pobudzenie metabolizmu.
  • Oczyszczenie organizmu z toksyn i dostarczenie mu niezbędnych minerałów.
  • Lepszy wygląd skóry, która staje się bardziej nawilżona i jędrna oraz redukcja cellulitu.
  • Więcej energii i brak problemów ze snem.

To, co powinieneś wiedzieć o piciu wody

Wcielając noworoczne postanowienie regularnego picia wody w życie, naturalnie zadajemy sobie pytania o to, jak dużo i jak często powinniśmy się nawadniać. Odpowiedź nie jest prosta, ponieważ wpływa na nią kilka czynników – w tym masa ciała i tryb życia – jednak ogólne widełki dla zapotrzebowania na wodę to między 2 a 3,5 litra każdego dnia. Niektórym te ilości wydają się ogromne i wręcz niemożliwe do osiągnięcia, dlatego zaczynają zastanawiać się, czy równie dobrze, nie mogliby nawadniać się, pijąc soki albo herbatę. Niestety nie są to najlepsze wyjścia, gdyż gotowe soki zwykle zawierają mnóstwo cukru, a częste spożywanie herbaty i kawy sprzyja wypłukiwaniu z organizmu minerałów. Zdrowszym rozwiązaniem jest picie wody wzbogacanej o smaczne dodatki, na przykład liście mięty i plastry ogórka lub owoce takie jak maliny, truskawki albo pomarańcze – potrafią one nadać nowego, oryginalnego smaku, co na pewno ułatwi regularne picie wody.

Jak nauczyć się regularnie pić wodę

Noworoczne postanowienieRegularne picie wody, mimo tego, że nie wymaga całkowitej zmiany dotychczasowego życia, szczególnie na początku może być wyzwaniem. Dobra wiadomość jest taka, że już po kilku tygodniach to postanowienie stanie się dla nas dobrym nawykiem, który będziemy wykonywać automatycznie. Aby proces wyrabiania tego przyzwyczajenia był łatwiejszy i przyjemniejszy, możemy zadbać o formę w jakiej podajemy wodę i zamiast plastikowych butelek używać szklanych, świetnie sprawdzą się też karafki i ładne kubki z motywacyjnymi napisami. Warto również zadbać o stały dostęp do filtrowanej, nadającej się do spożycia wody i zamontować w domu filtry, które będą oczyszczały kranówkę z zanieczyszczeń i metali ciężkich 24h na dobę. To rozwiązanie jest także ekologiczne, gdyż całkowicie eliminuje potrzebę używania jakichkolwiek opakowań. Dużym ułatwieniem na drodze do wyrobienia dobrego nawyku regularnego picia wody jest też ułatwienie stałych pór, w których będziemy spożywać 1 szklankę napoju, dzięki temu na pewno nie zapomnimy o nawadnianiu się. Najlepsze momenty w ciągu dnia na sięgnięcie po wodę to zaraz po przebudzeniu i kilka chwil przed pójściem spać oraz na 10 minut przed każdym posiłkiem. Jeśli w codziennym pośpiechu często zdarza nam się zapominać o szklance wody, dobrze byłoby zainstalować w telefonie aplikację, która co określony czas przypomni nam o tym.

Regularne picie wody to jedno z najlepszych postanowień noworocznych, jakie możemy przed sobą postawić. Warto wyrobić sobie ten dobry nawyk i już po kilku tygodniach cieszyć się licznymi korzyściami, które płyną z systematycznego nawadniania się.