Odwodnienie organizmu

Odwodnienie organizmu

Odwodnienie organizmu to stan, w którym ilość wody w organizmie spada poniżej poziomu potrzebnego do jego odpowiedniego funkcjonowania. Jednego dnia można stracić nawet 3 litry wody. Warto zatem wiedzieć, jakie są przyczyny i objawy odwodnienia, a także sposoby jego zapobiegania. 

SportowiecGdy odczuwa się pragnienie, organizm sygnalizuje, że jest już odwodniony w 1-3%. Należy być czujnym i wiedzieć, że jest to pierwszy objaw świadczący o utracie wody. Ponadto można w tym czasie odczuwać zmęczenie, ból głowy, spadek koncentracji, zawroty głowy oraz wymioty. Z kolei jesienią i zimą dodatkowo występować może gorączka i biegunka.

Do utraty wody w organizmie może dojść również podczas dłuższego przebywania w pomieszczeniu, gdzie występuje suche powietrze lub jest ono klimatyzowane, a także w samolocie. Ponadto na stan odwodnienia narażone są osoby spożywające duże ilości alkoholu lub tabletki odchudzające – ich działanie z reguły polega właśnie na odwodnieniu organizmu. Także osoby pracujące fizycznie, pocące się, powinny być świadome zagrożeń, których przyczyną może być nieuzupełnianie płynów.

Na stan odwodnienia często narażone są osoby starsze, a to z powodu odczuwania mniejszej potrzeby pragnienia. Objawiać się ono może sennością lub przeciwnie – pobudzeniem. Zwykle te objawy są źle interpretowane i postrzegane jako zaburzenia neurologiczne.

Z kolei podczas aktywności fizycznej, na przykład podczas ćwiczeń na siłowni, odwodnienie może także być źle postrzegane – jako chudnięcie, a przyczyną takiego stanu jest po prostu utrata wody, a nie nadmiernych kilogramów.

Szklanka wodyLeczenia odwodnienia ma na celu przywrócenie równowagi wodno-elektrolitowej organizmu. Polega ono na podawaniu wody oraz soli mineralnych, na przykład słonych przekąsek (krakersy, precle), w celu uzupełnienia występujących w organizmie strat sodu. Podczas łagodnego odwodnienia ludzie sami mogą uzupełnić niedobór wody, stosując doustne płyny nawadniające, jednak w groźniejszych przypadkach zaleca się skorzystać z pomocy lekarskiej.

Warto pamiętać o spożywaniu dużej ilości wody przez cały rok. Wbrew pozorom nie tylko latem ludzie narażeni są na utratę wody, często także jesienią i zimą osoby borykają się z tym problemem. Zatem, aby nie narazić organizmu na stan odwodnienia, należy pić dziennie minimum 2 litry wody. Lepiej zapobiegać niż leczyć. Zgodnie z tą zasadą, zaleca się częste picie wody, co zapewni piękny wygląd skóry i uchroni przed niepożądanymi dolegliwościami oraz chorobami.