Osad z mydła – jak sobie z nim poradzić?

Osad z mydła – jak sobie z nim poradzić?

Osad z mydła w łazience doprowadza Cię do szału i właściwie po każdym myciu rąk powinieneś czyścić umywalkę? Czy wiesz, że jest to problem nie tylko estetyczny? Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak powstaje i jak pozbyć się nieprzyjemnego nalotu w Twoim mieszkaniu, koniecznie przeczytaj poniższy tekst.

Brudna łazienka

Nieestetyczny osad z mydła szpeci Twoją łazienkę, zapewne często czujesz się skrępowany przy odwiedzinach gości, kiedy zastanawiasz się czy Twoja łazienka wygląda wciąż dobrze od wczorajszego wyszorowania. Niestety zjawisko powstawania mydlanego osadu wiąże się ze stale zachodzącą reakcją chemiczną. Środki do mycia ciała zawierają wysokie kwasy tłuszczowe, które doskonale reagują z zawartymi w twardej, domowej wodzie związkami magnezu i wapnia. W wyniku reakcji powstają trudno rozpuszczalne sole potasowe i sodowe, które osadzają się na powierzchni baterii, umywalki czy prysznica. Powstały brud nie tylko wygląda nieatrakcyjnie, ale jest również niebezpieczny dla zdrowia, ponieważ stanowi doskonałe środowisko do rozwoju bakterii i licznych zarazków, które następnie za pośrednictwem dłoni trafiają do organizmu. Może to skutkować chorobami skóry, podrażnieniem śluzówki oraz podrażnieniem naskórka i jego wytworów.

Osad z mydła – jak sobie z nim poradzić?

czysta umywalkaNa rynku są dostępne liczne preparaty do czyszczenia powierzchni łazienkowych, jednakże jeżeli chcesz wybrać domowy, ekologiczny środek, wypróbuj doskonały, sprawdzony przepis. Tradycyjny ocet wymieszaj w stosunku 1:1 z wodą, na przykład po cztery szklanki, możesz dodać też łyżeczkę płynu do mycia naczyń, ale nie jest to konieczne i voila! Twój środek jest gotowy, teraz wystarczy nałożyć go na gąbkę i umyć zabrudzone elementy. Jeśli któryś z elementów jest bardzo zapuszczony, spróbuj zwilżyć przygotowanym płynem papierowy ręcznik i owinąć nim np. kran, po kilku minutach powinieneś z łatwością pozbyć się problemu. Pamiętaj, aby do czyszczenia metalowych powierzchni nie używać druciaków i innych szorstkich szczotek, ponieważ możesz porysować delikatne elementy.

Lepiej zapobiegać

Domowa woda pochodząca z miejskiej kanalizacji często zawiera wysokie stężenie wapnia i magnezu, pierwiastki te występują w formie kationów, które łatwo wchodzą w reakcję z innymi związkami. Oprócz tego mogą zawierać także inne substancje, które sprzyjają powstawaniu kamienia, dlatego w myśl zasady: lepiej zapobiegać niż leczyć, a w tym przypadku czyścić, wyeliminuj problem u jego podstaw, montując w swoim domu filtr wodny, dzięki temu pozbędziesz się szkodliwych substancji, a także z łatwością utrzymasz czystość w swojej łazience.

Chcąc raz na zawsze pożegnać kwestię osadzającego się mydła, koniecznie wypróbuj domowego sposobu z użyciem octu, a jeśli nie chcesz dłużej spędzać wielu godzin na szorowaniu swojej armatury, zastanów się nad montażem filtra do wody, aby pozbyć się źródła problemu.