Oszczędzanie wody w łazience – poznaj nowoczesne sposoby

Oszczędzanie wody w łazience – poznaj nowoczesne sposoby

Według badań prowadzonych przez ONZ Europejczyk zużywa od 30, a nawet do 50 razy więcej wody w porównaniu do obywateli krajów rozwijających się. Najwięcej, bo aż 70% wykorzystywana jest w łazience. To ważna informacja, tym bardziej, że cierpi na tym domowy budżet. Od wielu lat prowadzone są liczne kampanie mające zwrócić uwagę opinii publicznej na potrzebę ograniczenia jej zużycia – od niedawna z pomocą przychodzą także nowoczesne technologie. Dowiedz się jak zaoszczędzić na wodzie wykorzystując zdobycze techniki. 

Istotnym elementem układu sanitarnego, który może pozytywnie wpłynąć na zmniejszenie zużycia wody jest bateria. Obecnie do domostw wkraczają dobrze znane z publicznych toalet układy bezdotykowe. Ze względu na dość wysoką cenę spotykane były dotychczas w miejscach użyteczności publicznej, jednak coraz częściej są zauważalne w prywatnych łazienkach. Podczas korzystania z nich nie traci się czasu na regulację strumienia przepływu, bowiem ten automatycznie wypływa po podstawieniu rąk. Takie urządzenia dodatkowo mogą zostać zaprogramowane tak, by po upłynięciu odpowiedniego czasu automatycznie zamknąć dopływ wody.

rekaPrzy myciu rąk wiele czasu zajmuje również dostosowanie odpowiedniej temperatury wypływającego strumienia. Stosunkowo długi czas oczekiwania wiąże się z tym, że najpierw z rur spływa woda wystudzona, a dopiero po jakimś czasie w kranie pojawia ciepła. Tutaj idealnym rozwiązaniem będą baterie termostatyczne, pozwalające na ustawienie pożądanej temperatury strumienia wypływającego z kranu. Taki mechanizm pozwala zaoszczędzić parę minut, podczas których w normalnych warunkach traci się nawet do kilkunastu litrów wody.

Rozwiązaniem, które również poprawia wydajność wykorzystania zasobów wodnych jest perlator. Wygląda jak sitko o drobnych oczkach i montowane jest przy końcu wylewki baterii. Zaprojektowany został w celu napowietrzania przepływającego strumienia, co sprawia że ten zyskuje na objętości. Jest to w rzeczywistości złudzenie, bowiem ilość wody jest mniejsza, a za zwiększoną przestrzenność odpowiadają pęcherzyki powietrza wytworzone przez urządzenie. To niepozorne rozwiązanie pozwala zaoszczędzić nawet do 40% wody.

kranObecnie na rynku istnieją rozwiązania pozwalające na wtórne wykorzystanie zasobów wodnych. Przykładem jest wykorzystanie wody szarej do spłukiwania WC lub sprzątania. Taka woda powstaje podczas kąpieli czy mycia naczyń i wbrew pozorom nie jest silnie zanieczyszczona. Z tego względu pojawiają rozwiązania, dzięki którym możliwe jest jej przefiltrowanie oraz ponowne wykorzystanie. Według statystyk, dziennie można uzyskać 55 litrów szarej wody na osobę. Dzięki jej wykorzystaniu następuje redukcja ścieków o około 30%, co znacząco wpływa na miesięczne wydatki gospodarstwa domowego.

W dobie smartfonów i powszechnej dostępności aplikacji mobilnych również informatycy przychodzą z pomocą w redukcji zużycia wody. Na rynku dostępne są bowiem narzędzia pozwalające indywidualnie oszacować wykorzystanie wody w skali dnia, tygodnia oraz miesiąca. By wyniki były miarodajne należy skalibrować urządzenie poprzez zmierzenie przepływu baterii. Aplikacje tego typu pozwalają na porównanie uzyskanych wyników z normami zużycia. Są także cenną bazą porad pozwalających na zaoszczędzenie wody.

Nowe technologie służą człowiekowi w wielu dziedzinach życia. Przychodzą z pomocą również w kwestii oszczędności wody. Tradycyjne ekologiczne nawyki w połączeniu z nowoczesnymi metodami pozwolą pozytywnie wpłynąć na środowisko oraz zapewnią większą płynność finansową gospodarstwa domowego.