Picie wody z kranu – czy rzeczywiście jest eko?

Picie wody z kranu – czy rzeczywiście jest eko?

Picie wody z kranu budzi wiele kontrowersji. Czy faktycznie może to wpłynąć pozytywnie na środowisko? A co z naszym zdrowiem? Dzisiaj odpowiemy na te pytania i zastanowimy się na co lepiej postawić: kranówka czy jednak woda butelkowana.

Kranówka a ekologia

Kranówka jest zdecydowanie bardziej ekologicznym rozwiązaniem, niż picie wody butelkowanej. W końcu wystarczy, że kupimy sobie butelkę wielorazowego użytku i napełniać będziemy ją wodą gdy tylko pojawi się taka potrzeba. Jak to wygląda w liczbach? Przyjmuje się, że roczne zużycie plastiku na osobę wynosi w Europie około 30 kilogramów. Ograniczenie zużycia butelek plastikowych jest w stanie stworzyć ogromną różnicę. Pamiętajmy, że plastik jest groźny zarówno dla naszego środowiska, jak i również dla zdrowia, za sprawą różnych związków chemicznych, które trafiają do organizmu człowieka w postaci mikro plastiku. Koniecznie należy też dodać, że kranówka jest znacznie tańsza niż woda butelkowana: jej koszt to około zaledwie jednego grosza, w zależności od gminy. W przypadku wody butelkowanej często płaci się około 2-3 złotych za litr. Coraz więcej instytucji i lokali przekonało się o tym, że postawienie na kranówkę to dobry wybór. W restauracjach jest ona często podawana do posiłku za darmo, a różne placówki, takie jak szkoły mają przygotowane specjalne krany, którą uczniowie bez obaw mogą nalewać butelek i pić za darmo – jest to dobre rozwiązanie, które dodatkowo buduje nawyk picia wody.

Czy woda z kranu jest bezpieczna?

Czy picie kranówki jest na pewno bezpieczne? Mówiąc ogólnie, w Polsce jakość wody kranowej jest bardzo wysoka i spełnia ona wszelkie unijne standardy co do ilości poszczególnych składników. Jeśli jednak chcemy dowiedzieć się konkretniej wystarczy wejść na stronę lokalnych wodociągów, gdzie informacja o jakości płynu pojawiającego się w naszych kranach powinna zostać umieszczona. Jeśli nie znajdziemy takich zapisów, to wystarczy skontaktować się z wodociągami np. za pośrednictwem maila. Warto jest podkreślić, że kranówka zawiera liczne minerały, takie jak potas, magnez, wapń czy fosfor, które są konieczne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Ich zawartość, w zależności od regionu będzie różna. Jakość wody można też poznać na przykład po tym, czy w czajniku lub na różnych domowych sprzętach pojawia się osad. Dobrą opcją może być też picie wody przegotowanej, dzięki czemu pozbędziemy się ewentualnych, szkodliwych drobnoustrojów.

A może uzdatniacz?

Dobrą opcją może być też uzdatnianie wody, dzięki czemu kranówka będzie dodatkowo oczyszczona z wszelkich składników, które mogą negatywnie wpływać na nasze zdrowie czy smak wody. Jest to świetna opcja dla osób, którzy mają uraz do nieprzefiltrowanej wody z kranu, bądź nie odpowiada im jej zapach lub też nie mają pewności co do jakości. Postawić możemy też na specjalne butelki z wymiennymi wkładami, jednak w dłuższej perspektywie bardziej ekonomicznym będzie instalacja uzdatniacza.

Woda z kranu jest naprawdę okej! Czas zrezygnować z produkcji zbyt dużej ilości plastiku i postawić na kranówkę.