Polacy a woda

Polacy a woda

Wpływ, jaki posiada woda na organizm człowieka jest nieoceniony. Niestety duża część społeczeństwa nadal nie zdaje sobie z tego sprawy – tylko co piąty Polak wie, jaka jest zalecana minimalna dzienna porcja wody, którą należy dostarczyć do organizmu.

Picie wodyJakie korzyści przynosi regularne picie wody? Przede wszystkim dotlenia organizm, przez co reguluje jego temperaturę. Poprawia funkcjonowanie narządów wewnętrznych, zmniejszając nawet ryzyko zawału. Dostarcza do organizmu niezbędnych składników odżywczych, zwiększając przy tym ilość czerwonych krwinek i minimalizując cholesterol. Zmniejsza również ryzyko zachorowań na raka, redukuje ból głowy i pleców, zwalcza gorączkę. Wpływa na poprawę koncentracji, pamięci i wydolności organizmu. Nie jest również obojętna na wygląd zewnętrzny – redukuje cellulit, wpływa na nawilżenie skóry i usuwa wszelkie toksyny zalegające w organizmie. Jej picie znacząco poprawia także metabolizm.

To tylko niektóre z wyjątkowych korzyści płynących z regularnego picia wody. Co zatem dzieje się z organizmem, któremu jej brakuje? Niezależnie od stopnia, odwodnienie zawsze będzie niebezpieczne. Skutkiem braku wody jest znaczące osłabienie odporności i pogorszenie wyglądu zewnętrznego. Może być również przyczyną problemów z funkcjonowaniem niektórych narządów wewnętrznych. Człowiek w 70% składa się z wody, dlatego skrajne odwodnienie może prowadzić nawet do śmierci.

Smutną wiadomością jest fakt, że wielu ludzi nadal żyje w nieświadomości. Zaledwie 6% Polaków spożywa dzienną dawkę wody zalecaną przez ekspertów. Przypomnijmy, że minimalne spożycie wody dla kobiety to 2 litry w ciągu dnia, dla mężczyzny zaś 2,5. Większość jednak pije zaledwie litr wody dziennie, co daje mniej więcej 3-4 szklanki. Zaskakująco dużo, bo aż 11% społeczeństwa deklaruje, że nie pije jej wcale.

Picie wodyMoment, w którym człowiekowi zaczyna dokuczać pragnienie, oznacza niedobór wody, czyli odwodnienie. Ponad połowa Polaków (bo aż 54%), sięga po wodę dopiero wtedy, gdy organizm jest już w pewnym stopniu odwodniony. Prawidłowy nawyk powinien sprowadzać się do popijania mniejszych ilości wody przez cały dzień, nie zaś tylko w chwili, gdy dokucza pragnienie.

Wyniki te są alarmujące. Picie wody powinno stanowić czynność wręcz wpisaną w nawyk. Należy zapamiętać, że jest źródłem życia i jej regularne spożywanie w odpowiednich ilościach jest po prostu koniecznością, z którą należy się oswoić i zaprzyjaźnić, mając na uwadze poważne skutki do jakich może prowadzić jej niedobór.