Popraw smak swojej kawy!

Popraw smak swojej kawy!

Ludzie dzielą się na tych, którzy kawę piją codziennie oraz na tych, którzy nie piją jej wcale, albo tylko od święta. Jeżeli należysz do tej drugiej grupy, możesz nie zdawać sobie sprawy z tego, jak duże znaczenie dla smaku kawy ma jakość wody, którą została zaparzona. Pod względem picia wody codziennie chyba aż tak między sobą się nie różnimy. Twoi znajomi, którzy nie używają w domu filtra kupują wodę butelkowaną. Zauważyłeś, że zawsze sięgają po tę samą markę? Ludzkie zmysły są bardziej czułe, niż nam się wydawało – do tego stopnia, że jesteśmy w stanie wyróżnić smaki i posmaki wody oraz wskazać firmy, których woda mineralna lub źródlana nam nie smakuje. Jak to możliwe?

Woda w czterech smakach

Wyróżniamy cztery podstawowe smaki wody. Słony powodowany jest obecnością chlorku sodu. Gorzki smak wywołują siarczany magnezu i sodu. Woda bywa słodka ze względu na niektóre substancje organiczne, a smak kwaśny to zasługa ałunów i kwasów mineralnych. Posmak natomiast jest odczuciem ubocznym – dany posmak może towarzyszyć któremuś ze smaków. Posmaki, jakie możemy wyczuć w wodzie to na przykład metaliczny, mdły czy rybi.

Chemia w wodzie a smak kawy

Wiesz już, że najbardziej neutralny i naturalny napój na świecie, jakim jest woda, może mieć wiele smaków. A czy wiesz, jak ogromny ma to wpływ na parzoną przez Ciebie kawę? Kawa to w 98 procentach woda, a więc odgrywa bardzo ważną rolę. Pierwszy czynnik, na który musisz zwrócić uwagę to stopień mineralizacji wody – zbyt wysoki stłumi wyrazistość kawy i nada jej lekko gorzki smak – dlatego nie należy w celu zaparzenia kawy gotować butelkowanej wody mineralnej. Dużo więcej goryczy doda duża ilość kamienia w wodzie. Spora zawartość chloru sprawi, że kawa będzie miała kwaśny smak – jeżeli w wodzie jest go wyjątkowo dużo wraz z jego związkami możemy mieć do czynienia z posmakiem pleśni. Niski stopień kwasowości spowoduje, że kawa będzie gorzka o drewnianym posmaku, natomiast wysoki poziom kwasowości wywołuje cierpkość. Nie bez znaczenia jest też oczywiście świeżość wody – jeżeli w czajniku lub ekspresie została woda po poprzednim parzeniu, wylej ją i napełnij naczynie świeżą.

Temperatura

parzenie kawyOprócz chemicznej zawartości wody powinieneś zwrócić także uwagę na czynniki fizyczne, takie jak temperatura wody. Pamiętaj, aby nigdy nie zalewać kawy wrzątkiem. Dlaczego? Wrząca woda pozbawia kawę najprzyjemniejszych aromatów, powoduje gorzki smak – jak w przypadku wysokiego zmineralizowania wody. Nie powinniśmy również zbyt długo czekać od momentu zagotowania wody do zaparzenia, ponieważ zbyt niska temperatura powoduje, że nasza kawa będzie silnie kwaśna i nie będziemy w stanie wyczuć pozostałych aromatów. Jak w wielu sytuacjach w życiu, należy i tu odnaleźć złoty środek. Od zagotowania wody odczekaj kilka minut i gorącą, ale nie wrzącą wodą zalej swoją ulubioną kawę.

Kawa zawsze wyśmienita?

Aby oszczędzić sobie festiwalu smaków i czerpać z kawy jej dobroczynne dla organizmu wartości, powinieneś zainwestować w odpowiedni filtr węglowy. Jest to inwestycja na długie lata, a korzyści wręcz nieocenione. Filtr nie tylko oczyści i zmiękczy wodę, ale też zadba o Twój dobry nastrój – poprzez głęboki smak kawy, herbaty oraz niczym niezakłócony aromat gotowanych potraw. Pamiętaj, że im woda jest czystsza, tym zdrowsza!

Dlaczego warto pić kawę codziennie?

Czysta, zdrowa woda w połączeniu z kawą to napój doskonały! Z pewnością dobrze wiesz, że dzięki zawartości kofeiny ma ona działanie pobudzające. Ale czy wiedziałeś, że kawa wpływa także na zwiększenie wydzielania soku żołądkowego? Dzięki temu spożyte przez nas posiłki są lepiej przyswajane przez organizm. Jeśli pijesz kawę po to, żeby się pobudzić – w pracy czy podczas nauki – pamiętaj, żeby nie pić jednej kawy za drugą. Jeśli tuż po wypiciu jednej filiżanki nie czujesz efektu działania kofeiny, powinieneś po prostu poczekać, ponieważ największe stężenie we krwi występuje dopiero po godzinie.

Z kawą – jak ze wszystkim życiu – przypadkiem można przesadzić. Według ekspertów Europejskiego Bezpieczeństwa Żywności nie powinniśmy wypijać dziennie więcej niż pięć filiżanek espresso, a żeby uniknąć nadciśnienia i problemów z zasypianiem, należy pić nieco mniej kawy. Naukowcy podają, że picie dwóch filiżanek kawy dziennie pomaga zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia i cukrzycy – pod warunkiem, że nie słodzimy. Zaproś przyjaciół na kawę – spędzisz miło czas w doborowym towarzystwie, a do tego dostarczysz swojemu organizmowi wielu korzyści płynących z kawy.