Prawidłowe nawadnianie u osoby starszej

Prawidłowe nawadnianie u osoby starszej

W codziennej diecie nie należy pomijać przyjmowania odpowiedniej ilości wody. Jako podstawowy składnik naszego organizmu, pozwala ona zachować zdrowie i dobre samopoczucie. O regularnym piciu wody nie powinni zapominać także seniorzy. Jakie są zasady prawidłowego nawadniania u osoby starszej?

Nawadnianie organizmu osoby starszej

Niezależnie od wieku, każdy z nas powinien dbać o spożywanie zalecanej dawki wody. Dlaczego ta codzienna rutyna jest tak ważna w przypadku osób starszych? Podstawowy powód dotyczy stopniowego, pogłębiającego się wraz z wiekiem, obniżenia zawartości wody w organizmie. U seniorów poziom płynów w ciele wynosi bowiem już nie 60-70%, lecz około 50% całkowitej masy ciała. Pomijanie kolejnych porcji wody, połączone z zażywaniem dużej liczby leków może zatem doprowadzić do nagłego i dotkliwego w skutkach odwodnienia. Najczęściej towarzyszą mu objawy, takie jak nawracające bóle i zawroty głowy, ogólne osłabienie, zaburzenia świadomości zaparcia, a także problemy z widzeniem oraz niezwykle groźne zaburzenia rytmu serca. Picie odpowiedniej ilości przez seniorów pozwoli natomiast zmniejszyć ryzyko wystąpienia niepożądanych komplikacji zdrowotnych, a ponadto usprawnić pracę nerek i przyspieszyć proces usuwania toksyn z organizmu.

Ile wody powinien pić senior?

SeniorkaZgodnie z zaleceniami lekarzy i dietetyków, osoby w podeszłym wieku powinny codziennie wypijać przynajmniej 1,5 do nawet 2,5 litra wody. Co ważne, do tej ilości nie należy wliczać kawy, czy herbaty, które posiadają właściwości moczopędne. Znaczenie ma także rodzaj spożywanej wody – dla seniorów wskazana jest głównie woda alkaliczna, pozwalająca utrzymać właściwy poziom bilansu kwasowo-zasadowego. Dobre rozwiązanie stanowi zakupienie specjalnego filtru, umożliwiającego efektywne oczyszczanie wody pochodzącej z naszych kranów. Dzięki naturalnemu filtrowi węglowemu, montowanemu na głównym przyłączu, jesteśmy w stanie cieszyć się smaczniejszą wodą w całym domu, a jednocześnie uniknąć podrażnień skóry wywoływanych przez chlor. Filtr pozwoli wszystkim seniorom zapomnieć o kupowaniu wody w butelkach, co jest nie tylko oszczędne, lecz także korzystne dla środowiska. To świetny prezent z okazji zbliżającego się Dnia Babci i Dziadka, wyrażający troskę o ich zdrowie.

Woda w diecie seniora

Niejednokrotnie seniorzy skarżą się na brak potrzeby sięgnięcia po szklankę wody w ciągu dnia, który wynika ze słabszego, gorzej odczuwanego poczucia pragnienia. W przekonaniu osoby starszej do regularnego przyjmowania płynów, pomoże sięganie po wodę w ich obecności oraz zadbanie o to, aby dzbanek ze świeżą wodą był zawsze w zasięgu ich ręki. Co równie istotne, podczas podawania im, warto nie wypełniać szklanki do pełna, ale do połowy, co wywoła dodatkową chęć napicia się. Spożywanie wody często oraz w małych ilościach bez wątpienia sprawi, że seniorzy będą czuli się lepiej, zarówno fizycznie, jak i psychicznie.

Prawidłowe nawadnianie u osoby starszej to klucz do zdrowia i uniknięcia poważnych chorób w podeszłym wieku. Stabilny poziom płynów w organizmie wyraźnie przyspiesza bowiem regenerację ciała, usprawnia pracę mózgu oraz układu krwionośnego. Każdy senior powinien wyrobić w sobie nawyk częstego sięgania po szklankę z wodą, by czuć się dobrze każdego dnia.