Prawidłowe rozpuszczanie się kosmetyków a twarda woda

Prawidłowe rozpuszczanie się kosmetyków a twarda woda

Na rynku dostępne są coraz to lepsze szampony, odżywki, kremy, olejki czy masła do ciała. Jednak źródło problemów z kondycją włosów czy skóry może znajdować się w twardej wodzie, która nie rozpuszcza prawidłowo kosmetyków stosowanych do codziennej pielęgnacji.

Co oznacza twarda woda?

Określenie twarda woda odnosi się do stężenia rozpuszczonych w cieczy pierwiastków chemicznych takich jak magnez czy wapń. Im ich wartość jest wyższa tym woda jest twardsza. Wysokie stężenie związków chemicznych ma zły wpływ na kondycję całego organizmu, a w szczególności na włosy oraz cerę. Oddziaływanie wody na stan zdrowia można najczęściej zauważyć podczas zmiany miejsca zamieszkania lub wyjazdu na wakacje. Wtedy to zauważalne jest przesuszenie skóry, bądź problemy z układaniem włosów.

Wpływ wody na kosmetyki

mydłaTwarda woda w bardzo negatywny sposób wpływa na stosowane przez nas kosmetyki do pielęgnacji. Powoduje ona, że szampony, mydła czy odżywki gorzej się pienią. Powoduje to zużywanie większej ilości kosmetyku, a z kolei zbyt duża ilość środków do pielęgnacji stosowanych na włosy doprowadza do ich przesuszenia, uszkodzenia, sprawiając, że stają się sztywne i nieprzyjemne w dotyku. W takim przypadku potencjał nawet najlepszych produktów nie może zostać wykorzystany do końca. Utrudnione spłukanie żelu pod prysznic pozostawia nieprzyjemne uczucie lepkości na skórze, a wytwarzanie mniejszej ilości piany niekorzystnie oddziałuje na komfort odczuwany w trakcie kąpieli. Oprócz tego dyskomfort może być zauważalny również podczas golenia nóg, kiedy to brak odpowiedniego rozpuszczenia się kosmetyku uniemożliwia delikatne i płynne przesunięcie po nich maszynką. Co więcej brak piany oraz możliwości spłukania kosmetyku na ciele zapycha skórę, dając nieprzyjemne odczucie. Należy więc pamiętać, że nie powinno się wykorzystywać twardej wody do wszelkiego rodzaju zabiegów kosmetycznych, ponieważ sprawia ona, że organizm pozbywa się naturalnej, lipidowej powłoki, która chroni skórę. Na wiele nieprzyjemnych skutków narażone są szczególnie osoby farbujące włosy oraz posiadające tak zwaną cerę naczynkową.

Jak walczyć w twardą wodą?

mydło w płynieRozwiązaniem, które może pomóc pozbyć się problemu twardej wody raz na zawsze jest założenie odpowiednich filtrów, które mają za zadanie zmiękczyć ciecz. Dzięki nim kąpiel stanie się przyjemnością, a używane przez nas kosmetyki będą pienić się i spłukiwać we właściwy sposób. Zakładając w domu filtry można przekonać się o zbawiennych właściwościach miękkiej wody. Równie skutecznym sposobem jest mycie włosów oraz twarzy przegotowaną wodą, lecz jest to dość żmudne zajęcie, wymagające poświęcenia znacznie większej ilości czasu.

Niezależnie od tego czy korzystamy z najdroższych i najlepszych kosmetyków twarda woda może popsuć ich właściwości, nie przynosząc wymarzonego efektu. Uczucie lepkości skóry oraz trudności w przeprowadzeniu zabiegów pielęgnacyjnych sprawiają, że warto zaopatrzyć się w filtry, które zmiękczają wodę oraz przyniosą na nowo zadowolenie z kąpieli.