Prysznic a zużycie wody

Prysznic a zużycie wody

Większość z nas utożsamia szybki prysznic z oszczędzaniem wody. Zdecydowanie codzienne mycie się pod prysznicem jest dużo tańsze niż kąpiele w pełnej, głębokiej wannie, jednak o jakich konkretnie kwotach mowa i jak ograniczyć niepotrzebne zużycie wody?

Ile kosztuje ciepły prysznic?

Dla wielu z nas krótki prysznic trwa 10 minut. Lubimy, aby woda była przyjemnie gorąca, bo wtedy rozluźniają się nasze mięśnie, mamy możliwość przemyślenia tego co musimy zrobić danego dnia bądź co się w jego trakcie wydarzyło. Jest to idealne miejsce, by się rozmarzyć i odciąć od rzeczywistości chociaż na chwilę. Jednak czy jest to dobry pomysł? Według wyliczeń jeden 10 minutowy prysznic wykorzystuje 130 litrów wody, z czego aż 79 litrów to woda ciepła, a jego koszt to około 3 zł. W skali roku to kwota wyliczana na ponad tysiąc złotych. I to tylko na jedną osobę! Aż strach przeliczać wykorzystanie wody w rodzinach wieloosobowych, gdzie jej nadużywanie jest poważnym problemem, zwłaszcza wśród dzieci. Istnieje jednak parę sposobów, dzięki którym będziemy mogli ograniczyć koszty o ponad 75% nie obniżając przez to poziomu swojej higieny.

Jak oszczędzać wodę biorąc prysznic?

Branie prysznicaJednym z lepszych sposobów na oszczędzanie wody wykorzystywanej pod prysznicem to ograniczenie strumienia wody. Najrozsądniej jest ustawić siłę przepływu w połowie, ponieważ jest to wystarczające ciśnienie żeby się namoczyć oraz spłukać z siebie mydliny. Temperatura wody również jest kluczowa – nawet jeżeli uwielbiamy gorące i długie kąpiele, warto używać wody poniżej 38 stopni celsjusza. Prysznic nadal będzie przyjemny, a my podświadomie będziemy chcieli spędzić w nim mniej czasu. Dodatkowo jeżeli uda nam się skrócić kąpiel o połowę (do 5 minut – idealny czas na umycie całego naszego ciała!), a na moment namydlania się bądź nakładania szamponu zamkniemy kran – zmniejszymy zużycie wody aż o 90 litrów, co da nam wynik 40 litrów na jedną kąpiel. Przy założeniu, że bierzemy jeden prysznic każdego dnia, to kwestia zaoszczędzenia 720 zł w jeden rok na osobę.

Warto przemyśleć ile w skali roku zużywamy wody, którą można zagospodarować w inny sposób. Wykorzystanie tych wskazówek pod prysznicem zdecydowanie pomoże w rozsądnym planowaniu wydatków z domowego budżetu.