Rola wody w organizmie – fakty i mity

Rola wody w organizmie – fakty i mity

O tym, jak ważne jest picie wody, dzieci uczą się już w pierwszych latach edukacji. Mimo to, wielu z nas zapomina o codziennym nawodnieniu. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że wiele doskwierających nam dolegliwości może być skutkiem spożywania zbyt małej ilości płynów.

Rola wody w organizmie

Woda jest podstawowym składnikiem ludzkiego ciała. Do odpowiedniego funkcjonowania konieczne jest zachowanie jej właściwej ilości w organizmie. Zapotrzebowanie na płyny zależne jest wielu czynników, takich jak: wiek, płeć, aktywność fizyczna, dieta czy panujące warunki atmosferyczne. Specjaliści twierdzą jednak, że dojrzały człowiek powinien pić około 2 litrów dziennie. Zakłada się, że ponad 80% objętości ciała noworodka to woda, jednak z wiekiem liczba ta maleje. U dorosłych zazwyczaj jest to 60-70%, u osób w podeszłym wieku to zaledwie około 50%. Dlatego właśnie wielu ludzi mówi, że odpowiednie nawodnienie może opóźnić efekt starzenia się, ponieważ znacząco wpływa ono na kondycję skóry, a także jej elastyczność, dzięki czemu dłużej możemy zachować młody wygląd.

Korzyści z picia wody

Z picia wody płynie wiele korzyści. W dużej mierze wpływa ona na proces odchudzania, ponieważ przyśpiesza metabolizm i oczyszcza organizm z toksyn. W szczególności, wypicie rano szklanki wody z cytryną wspomóc może perystaltykę jelit, a jej spożywanie w ciągu dnia redukuje uczucie głodu. Jeśli chodzi o kwestie wyglądu, to gdy zadbasz o przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów, na pewno zauważysz poprawę kondycji cery. Opóźnione zostanie pojawianie się drobnych zmarszczek, a także unikniesz przesuszania skóry, dzięki czemu będzie jędrniejsza i znacznie zdrowsza. Woda ma też zbawienny wpływ przy leczeniu drobnych problemów związanych z przewodem pokarmowym. Wspiera w walce z zaparciami, w szczególności jeśli w przyjmowanych przez nas posiłkach znajduje się dużo błonnika. Jednocześnie nawodnienie pomoże także przy uczuciu ogólnego osłabienia czy pojawiających się bólach głowach.

Mity związane z rolą wody

Wokół picia wody krąży również bardzo dużo mitów. Wiele osób twierdzi, że spożywanie jej określonych ilościach może źle wpłynąć na pracę nerek poprzez nadmierne ich obciążenie. Nie jest to jednak prawda, ponieważ woda wspomaga wspomniane organy, które wydalają dzięki niej zbędne składniki przemiany materii. Często także powtarza się, że nie należy pić w trakcie posiłków, ze względu na rozcieńczenie soków żołądkowych. Jest to kolejny mit. Nie można również wierzyć w stwierdzenie, że poprzez wspomniany płyn wypłukuje się z organizmu cenne składniki mineralne.

Woda pełni wiele istotnych funkcji w naszym organizmie. Jej niedobór w znaczny sposób może wpłynąć na spadek samopoczucia czy funkcjonowanie konkretnych zespołów organów.