Rozsądne mycie zębów

Rozsądne mycie zębów

Mycie zębów to podstawa codziennej higieny. Niby wszyscy robią to setki razy w swoim życiu, ale czy prawidłowo? Nie wystarczy użyć jakiejkolwiek szczoteczki, pasty czy wody, bowiem każdy organizm jest inny i ma zróżnicowane potrzeby. Zatem jak prawidłowo dbać o jamę ustną?

Nie bez znaczenia – woda

Wiele osób do mycia zębów używa wody prosto z kranu. Co więcej, nie nalewa jej do kubeczka, tylko korzysta z bieżącej. Często ludzie nie zakręcają kurka przez cały czas szczotkowania. To postawa bardzo nieekologiczna, która ponadto negatywnie odbija się na domowym budżecie. Warto również wiedzieć, że to, co jest dostarczane przez wodociągi wcale nie musi być najlepsze dla zębów. Taka woda nierzadko pełna jest kamienia, który może osadzać się na szkliwie i powodować zmianę jego koloru na żółty. Dobrym pomysłem będzie zatem korzystanie z wody filtrowanej, pozwoli to nie tylko na oszczędność, lecz także przyczyni się do obniżenia rachunków. Filtr skutecznie usunie wszelkie wirusy i bakterie, ale jednocześnie zatrzyma w wodzie potrzebne minerały, nie pozostawiając nieprzyjemnego smaku oraz zapachu w buzi.

Szczotka, pasta…

kubekAktualnie na rynku dostępna jest cała gama artykułów do mycia zębów – od szczoteczek, poprzez wszelkiego rodzaju pasty, płyny do płukania, na niciach dentystycznych kończąc. Czy należy korzystać z każdego z nich? Na to pytanie najlepszą odpowiedź znajdzie stomatolog, który pozwoli określić, czy należy stosować szczoteczki z twardym włosiem (polecana dla osób walczących z kamieniem), a może z miękkim (sprawdzi się szczególnie u tych, którzy cierpią na nadwrażliwość dziąseł). Określi także, czy trzeba zainwestować w pastę specjalistyczną, na przykład z fluorem, wybielającą, a może intensywnie odświeżającą. Jeśli ktoś nie czuje się do końca świeżo po wyszczotkowaniu zębów, powinien używać płynów do płukania jamy ustnej, pozwalających na usunięcie prawie 100% bakterii. Nici dentystyczne i małe szczoteczki do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych są szczególnie polecane osobom noszącym aparat ortodontyczny. Muszą one bowiem zwracać dużo większą uwagę na właściwą higienę jamy ustnej.

Kiedy i jak myć zęby?

Idealnie byłoby korzystać ze szczotki po każdym posiłku, bowiem zapobiegłoby to rozwojowi bakterii rozwijających się w resztkach jedzenia. Dotyczy to również picia słodkich napojów, po których osadza się na szkliwie szkodliwy cukier. Absolutne minimum to trzy razy dziennie: po śniadaniu, obiedzie i kolacji. Co ważne, jeśli nie używa się płynu do płukania, dobrze jest nie płukać na koniec ust, tylko zostawić resztki pasty. Pozwoli to na zachowanie świeżego oddechu i czystości. Zęby powinno się czyścić okrężnymi ruchami przez około dwie minuty. Wiele szczoteczek dostępnych na rynku zawiera specjalny minutnik, który sygnalizuje, kiedy można skończyć mycie.

Prawidłowe mycie zębów, przy użyciu odpowiedniej pasty, właściwej szczoteczki i uzdatnionej wody, pozwoli na cieszenie się pięknym i co ważne, zdrowym uśmiechem przez bardzo długi czas. Jeśli zatem ktoś wciąż ma złe nawyki, powinien je zmienić.