Siarczany – czym są i jaki mają wpływ na wodę?

Siarczany – czym są i jaki mają wpływ na wodę?

Siarczany w wodzie – jest to kwestia, która niepokoi wiele osób. Czy jednak słusznie? Dzisiaj porozmawiamy o tym, jak wskazane składniki wpływają na naszą wodę i czy powinniśmy się ich obawiać?

Siarczany w wodzie: czym one są? 

Siarczany, wbrew temu, co wielu może się wydawać, stanowią najczęstszy składnik wód. Co ważne, znajdziemy je w składzie wody butelkowanej, lecz również tak zwanej “kranówki”. Skąd się biorą? Jeśli chodzi o wody naturalne, to są skutkiem wymywania się skał osadowych, czy też pojawiają się z gleby, lecz również w związku utlenianiem siarczków metali. Jeśli jednak chodzi o wody powierzchniowe, to siarczany przedostają się do nich za pośrednictwem wodociągów i kanalizacji, lecz również ich źródłem bardzo często są działające firmy, czy fabryki, a także z wód kopalnianych. Zgodnie z narzuconymi przez prawo normami, w wodzie pitnej, może znaleźć się maksymalnie 250 mg/l. W przypadku wód, gdzie to stężenie plasuje się pomiędzy 250 a 600 mg/l mówi się o tak zwanej wodzie leczniczej. Wracając jednak do naszej kranówki to pamiętajmy, że duża ilość różnego rodzaju składników, również siarczanów będzie się bezpośrednio przekładać na twardość wskazanego płynu.

Skutki obecności siarczanów

Obecność dużej ilości siarczanów, możemy w prosty sposób zaobserwować. Pierwszą kwestią, o jakiej należy powiedzieć będzie oczywiście to, co dotyka nas bezpośrednio, a mianowicie smak i zapach płynu. Niestety, w przypadku wielu osób omawiane zagadnienia mogą zniechęcać do spożywania napoju bezpośrednio z kranu. Jednak to nie wszystko. W przypadku wody z wysoką ilością siarczanów występują na przykład problemy związane z praniem, a mianowicie na myśli mamy tutaj plamy oraz przebarwienia na tkaninach.  Inną kwestią, którą należy podkreślić są częstsze awarie wodociągów, które będą wywołane przez zarastanie światła rur. Co istotne, woda z siarczanami nie nada się również do celów przemysłowych, jak i budowlanych, ponieważ beton, który na jej bazie zostanie przygotowany będzie znacznie bardziej kruchy, a także mniej wytrzymały.

Czy siarczany są szkodliwe?

Koniecznie musimy ponownie podkreślić, że siarczany zawarte w wodzie nie są szkodliwe dla naszego zdrowia. Istnieją jednak osoby, które powinny rezygnować z wody, która jest nimi wysoko nasycona. Mianowicie mamy tutaj na myśli ludzi, którzy zmagają się z niewydolnością nerek, stanami zapalnymi w przewodzie pokarmowym, a także chorobami sercowo-naczyniowymi. Dodatkowo, zbyt duża ilość siarczanów często jest źródłem biegunek. Dlatego właśnie we wskazanych przypadkach warto jest rozważyć instalację uzdatniacza. Jednocześnie trzeba wskazać liczne właściwości prozdrowotne wody z siarczanami, a mianowicie:

  • pozytywnie oddziałują na ilość wydzielanej żółci,
  • wspomagają walkę ze stanami zapalnymi dróg moczowych,
  • wspierają przemianę materii.

Siarczany w pozytywny sposób mogą przekładać się na nasze zdrowie. Jest to kwestia mocno indywidualna – każdy z nas ma inne potrzeby, na które musimy zwracać uwagę!