Skutki uboczne chlorowanej wody z kranu

Skutki uboczne chlorowanej wody z kranu

W Polsce woda w naszych kranach uchodzi za niezwykle zdrową i gotową do bezpośredniego spożywania. Czy tak jest naprawdę? Skąd bierze się smak i zapach chloru w naszych kranach oraz jakie są jego skutki?

Dlaczego stosuje się chlor w wodzie?

Chlor to bardzo aktywny chemicznie utleniacz, który wykorzystywany jest głównie do dezynfekcji. Woda wodociągowa przechodzi przez wiele etapów uzdatniania. Jednym z nich jest właśnie dawkowanie chloru w ramach dezynfekcji. Zapobiega to przemieszczaniu się chorób zakaźnych i epidemii, zwłaszcza, że sieci wodociągowe są bardzo rozległe, a więc woda musi pokonać bardzo duże dystanse, by trafić do naszych kranów. Często zajmuje to nawet kilka dni. Skoro chlor działa na naszą korzyść, zwalczając choroby w wodzie, to dlaczego jest zły?

Jakie są skutki uboczne stosowania chloru?

 Kranowa wodaChlor reaguje ze skórą człowieka – niestety bardzo negatywnie. Jeżeli po kąpieli zauważasz, że Twoja skóra jest miejscowo przesuszona, podrażniona, a niekiedy pojawiają się nawet reakcje alergiczne – winny jest właśnie chlor. Spożywany bezpośrednio z kranu również dokonuje nieodwracalnych zmian w organizmie. Może powodować nowotwór pęcherza oraz jelit. Jednak to nie sam chlor jest najgorszy. W wyniku procesu chlorowania wytwarzane są produkty uboczne – związki chloropodobne – trihalometany, kwasy haloorganiczne, haloacetonitryle, chloropikryna, chlorofenole i chlorocyjan. Najgorsze z nich są trihalometany, czyli chloroform i bromoform oraz bromiany, które wykazują silne działanie rakotwórcze, szczególnie prostnicy, wątroby i nerek. W połączeniu z fenolem, chlor może wywołać także białaczkę. Chloroform jest znany jako substancja oszałamiająca, zaburzająca widzenie, powodująca bóle głowy i żołądka. Innymi skutkami działania chloroformu są choroby skóry np. egzema oraz problemy z akcją serca.

Jak chronić się przed chlorem?

Aby uchronić się przed chlorem oraz związkami chloropodobnymi warto zastosować różnego rodzaju filtry. Najprostszą i najtańszą metodą są filtry przenośne w butelkach, które od razu oczyszczają wodę pitną. Zawierają one w sobie filtry z cząsteczkami węgla, które absorbują zanieczyszczenia oraz filtry z żywicą, które łączą się z jonami w minerałach i je usuwają. Niemniej jednak nie są one w 100% skuteczne. Warto zdecydować się na system odwróconej osmozy oraz filtry podkranowe. Trzeba pamiętać, że chlor szkodzi nie tylko w przypadku konsumpcji, ale również podczas codziennych kąpieli. Warto zapoznać się z ofertą filtrów, aby cieszyć się bezpieczną wodą z kranu w całym domu.

Chlor w wodzie z kranu jest niezwykle ważny, aby wyeliminować większość chorób zakaźnych przenoszonych wodą, jednak posiada on wiele skutków ubocznych. Warto zainwestować w dodatkową ochronę, która zabezpieczy domowników przed szkodliwym działaniem chloru, a także związków chloropochodnych.