Suchość w jamie ustnej – czego to oznaka?

Suchość w jamie ustnej – czego to oznaka?

Suchość w ustach to niezaprzeczalnie niemiłe wrażenie, które czasem dotyka każdego z nas. Pragnienie może być niegroźnym symptomem mijającym w przeciągu kilku chwil po uzupełnieniu płynów, w innych przypadkach jednak jest to objaw poważnej dolegliwości, do której niezbędna jest interwencja lekarza. Czego może być przejawem i co robić, aby uniknąć tego problemu?

Suchość w jamie ustnej co oznacza?

Suchość w jamie ustnej może mieć wiele przyczyn. Do najgroźniejszych z nich zaliczają się ciężkie choroby, jednak najczęstszą jest odwodnienie organizmu, ponieważ to nieprzyjemne doznanie jest jednym z jego pierwszych i sztandarowych objawów. W takiej sytuacji niezwykle ważne jest, aby wszelkie dolegliwości skonsultować z lekarzem, który zdiagnozuje pojawiający się problem.

Najczęstsze przyczyny odwodnienia

Odwodnienie to stan niedoboru płynów w organizmie, mogą one uchodzić z niego z różnych powodów – zarówno tak codziennych jak brak picia podczas intensywnego wysiłku fizycznego, jak i poważnych na przykład w wyniku wstrząsu anafilaktycznego. W obu przypadkach są one jednak równie niebezpieczne, natomiast ich konsekwencje tak samo nieprzyjemne. Dehydratacja może pojawić się podczas wymiotów lub biegunki – dzieje się tak, ponieważ tracimy wówczas wiele wody, co przyczynia się do powstania tego stanu. Równie duże zagrożenie  występuje w upalne dni, kiedy to ze względu na wysoką temperaturę powietrza, a co za tym idzie, zwiększoną potliwość, z naszego organizmu może uciec nawet do 10 litrów wody. Co ciekawe, z odwodnieniem możemy spotkać się również w chłodne miesiące. Oddychając na mrozie przekazujemy bowiem duże ilości ciepła wraz parą wodną, co niekorzystnie wpływa na nawilżenie organizmu. Wartym podkreślenia jest fakt, że osoby spożywające duże porcje soli, kofeiny czy alkoholu są szczególnie narażone na osuszenie, ponieważ substancje te posiadają właściwości odwadniające.

Jak reagować w przypadku odwodnienia?

profilaktykaJeżeli zaobserwujemy u siebie objawy odwodnienia organizmu, należy niezwłocznie zareagować, ponieważ odpowiednie działanie może skutecznie zniwelować skutki tego stanu oraz uratować nasze życie. Jednym z oczywistych stwierdzeń jest fakt, że w sytuacji tej powinno się uzupełnić płyny, których brak spowodował zagrożenie (najlepiej pić czystą wodę mineralną lub rozcieńczone soki). Nie każdy jednak wie, że nie powinno się podawać ich zbyt gwałtownie, a w skrajnych przypadkach niezbędna jest hospitalizacja chorego. Warto też podkreślić, że w procesie leczenia pomocne jest podawanie elektrolitów i suplementów diety, natomiast przy ciężkim odwodnieniu dożylne wstrzykiwanie glukozy, chlorku sodu lub chlorku sodu i potasu.

Suchość w ustach to jeden z pierwszych objawów odwodnienia. Przy szybkiej reakcji w skuteczny sposób złagodzimy jednak tego skutki oraz zapobiegniemy poważnym komplikacjom wynikającym z niewystarczającego nawilżenia. Dzięki wiedzy na temat przyczyn dehydratacji możemy natomiast podjąć niezawodną profilaktykę, która uchroni nas przed pojawieniem się tego problemu.