Światowy Dzień Wody

Światowy Dzień Wody

Obchodzony 22. marca Światowy Dzień Wody ma na celu zwrócenie uwagi na kurczące się zapasy wody pitnej. Zadaniem tej ustanowionej przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 1992 roku inicjatywy, jest uświadomienie, jak wielu ludzi na Ziemi cierpi na brak dostępu do życiodajnego surowca.

World Water DayWorld Water Day to dobra okazja, by zagłębić się w temat i bliżej poznać problematykę wynikającą z niedoboru wody. Każdego roku obchody tego święta odbywają się pod innym hasłem – obecne brzmi: „Woda i Zrównoważony rozwój”. Z tej okazji na terenie całego kraju odbyły się różnego rodzaju spotkania, wydarzenia oraz pikniki. Cel misji jest jeden – pogłębić szacunek do wody, która tak często jest marnotrawiona. Inicjatywą kampanii jest zobrazowanie kwestii dostępu do wody i sanitariatów w krajach, w których PAH (Polska Akcja Humanitarna) buduje i remontuje ujęcia wodne. Tegoroczne hasło ma przede wszystkim przypominać, że poprawiając poziom życia, należy pamiętać o nienaruszaniu środowiska naturalnego.

Woda jest niezbędna do produkcji energii niemalże w każdym procesie jej wytwarzania, dlatego też określana jest jako podstawa funkcjonowania i rozwoju społeczeństw. Jej brak to brak możliwości produkowania żywności oraz dbania o higienę, co może być źródłem rozprzestrzeniania się wielu chorób. W państwach borykających się z biedą, czysta woda jest luksusem, na który mogą pozwolić sobie tylko nieliczni. Niewielu Polaków zdaje sobie również sprawę z tego, że w ojczyźnie także znaleźć można miasta, które cierpią z powodu niedostatku wody. Przeraża fakt, iż zasoby wody pitnej na jednego mieszkańca w Polsce są niemal takie same, jak w Egipcie – Polska posiada najmniej zasobów w wody na tle zarówno krajów amerykańskich, jak i europejskich.

Woda na świecieDzienne zużycie wody przez człowieka to około 200 litrów, z czego tylko 20 przeznaczonych jest do picia i sporządzenia posiłku. Reszta zarezerwowana jest do higieny, prania, spłukiwania toalet czy podlewania roślin. Znaczna ilość marnowana jest przy pomocy cieknących kranów czy zepsutej spłuczki. Dlatego tak ważne jest jej szanowanie, a sposobów na zaoszczędzenie jest mnóstwo. Przede wszystkim trzeba zacząć od naprawienia cieknących urządzeń, następnie należy zaś przejść do wprowadzenia zmian w nawykach i przyzwyczajeniach. Wystarczy, że podczas mycia zębów zakręci się kran lub codzienne wizyty pod prysznicem skróci o 60 sekund. Dobrym patentem jest także zainstalowanie tzw. oszczędnych spłuczek, które wysoce redukują zużycie wody. Znaczna ilość wody wykorzystywana jest również w ogrodzie – do pielęgnacji roślin czy trawników. W tym przypadku najlepiej zaopatrzyć się w dodatkowy licznik lub pomyśleć o możliwości zagospodarowania i wykorzystania wody deszczowej.

Wprowadzenie zmian w codziennym gospodarowaniu wodą nie tylko pozytywnie wpłynie na wysokość rachunków, ale przede wszystkim pomoże walczyć z niedoborem wody na Zielonej Planecie. Każdy powinien ją cenić i szanować, a jej wykorzystywanie powinno być świadome i z myślą o przyszłych pokoleniach.