System odwróconej osmozy – czy warto?

System odwróconej osmozy – czy warto?

W ostatnim czasie coraz więcej osób decyduje się na uzdatnianie wody wodociągowej do poziomu wody pitnej. Jest to rewolucyjne rozwiązanie, które w dzisiejszych czasach można wykorzystać w każdym domu. Co więcej, tego rodzaju filtry do wody wyróżniają się licznymi korzyściami! Zatem, co warto o nich wiedzieć?

Woda filtrowana vs. woda z kranu i woda butelkowana 

Czysta, zdrowa i smaczna woda? Do tej pory kojarzyła się głównie z wodą butelkowaną, która jest dostępna w sklepie. Jednak rozwiązanie to wiąże się ze sporymi kosztami związanymi z jej zakupem, a także nie jest ekologiczne. Generuje ogromną ilość plastiku, który potem ląduje w śmieciach. Można by się zastanawiać, czy w takim razie woda z kranu będzie rozwiązaniem idealnym. Jak się okazuje – niekoniecznie, gdyż może pozostawiać biały, kamienny nalot na szklankach czy w czajniku. Co więcej, nie każdemu smakuje. A gdyby tak zainwestować w filtrowaną wodę z kranu? Umożliwia to system odwróconej osmozy, który składa się ze wstępnego filtra, membrany i pojemnika na czystą wodę. Samo działanie jest proste i polega na tym, że membrana ma za zadanie przepuścić przez mikrootwory jedynie najmniejsze cząsteczki wody. W ten sposób zatrzymuje większe zanieczyszczenia. Nie trzeba się również martwić o ciśnienie, gdyż to występujące w sieciach wodociągowych w zupełności wystarczy do efektywnego działania osmozy. A dlaczego rozwiązanie to zyskuje coraz większe uznanie?

System odwróconej osmozy – korzyści

W ostatnim czasie system odwróconej osmozy staje się coraz popularniejszy w Polsce. Nic dziwnego – posiada wiele zalet, dzięki którym Twoje życie stanie się prostsze i łatwiejsze. Jeśli nadal zastanawiasz się nad zakupem tego typu filtru do wody, to warto wiedzieć, że:

  • gwarantuje wodę bez szkodliwych substancji i związków, w tym bez drobin rdzy czy pianki w związku ze starymi rurami,
  • woda filtrowana zostaje nie tylko uzdatniona, ale także wzbogacona minerałami,
  • po odwróconej osmozie wodę można pić bez gotowania,
  • wyeliminowany zostaje kamień z wody, a także poprawia się jej smak,
  • jest to świetne rozwiązanie do akwariów, gdyż ryby nie lubią twardej wody,
  • oczyszczona woda idealnie nadaje się do przygotowania potraw.

Czy system odwróconej osmozy ma jakieś wady?

O zaletach związanych z systemem odwróconej osmozy można długo mówić – w końcu znacząco podnoszą komfort życia oraz korzystania z wody. Warto jednak wiedzieć, że nie są one rozwiązaniem idealnym i mogą posiadać kilka cech, które będą problematyczne dla niektórych użytkowników. Mowa tutaj przede wszystkim o dostępności przestrzeni na montaż. Nie ma co ukrywać, wiele nowoczesnych produktów wyróżnia się niewielkim rozmiarem, jednak nadal wymagają obecności zbiornika na magazynowanie wody. Warto również pamiętać, że system odwróconej osmozy musi zostać podpięty do odpływu do kanalizacji. Pomimo swojej dokładności w filtracji, nadal naraża gospodarstwo domowe na odrzut wody. Obecnie są to wartości oscylujące między 2-3 litrami. Sam koncentrat z zanieczyszczeniami nie musi pójść na straty, gdyż można go wykorzystać np. do podlewania ogrodu czy spłukiwania toalety. Nie można również zapomnieć o generacji kosztów eksploatacyjnych – w końcu systemy nie są wieczne i należy pamiętać o ich regularnej wymianie. Oprócz tego dochodzi coroczna dezynfekcja w celu zachowania wysokiej higieny oraz bezpieczeństwa filtracji wody.

System odwróconej osmozy to jedne z lepszych, jak nie najlepszy do tej pory filtr do wody. Dzięki niemu woda jest nie tylko oczyszczona, ale także uzdatniona, czyli można ją pić prosto z kranu. Z uwagi na tak wiele korzyści, warto już dziś rozważyć zainstalowanie tego systemu w swoim domu!