Twarda woda a podlewanie roślin doniczkowych

Twarda woda a podlewanie roślin doniczkowych

Każdy, kto posiada różnego rodzaju rośliny doniczkowe w swoim domu chce, aby były one piękne i zdrowe. Poświęcany im czas nie zawsze jednak przekłada się na efekty ich efektywnego wzrostu i rozwoju. Dlaczego tak się dzieje? Czasami problemem jest sposób podlewania. Niby jest to prosta czynność, która nie wymaga wielkiej filozofii, jednak łatwo można popełnić drobne błędy mające negatywny wpływ na stan naszych roślin. Na co warto uważać przy podlewaniu? Czy korzystanie z twardej wody sprzyja pielęgnacji roślin doniczkowych? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Wpływ twardej wody na stan roślin

Czasami nie jesteśmy świadomi, jaki jest stan naszej wody z kranu. Jej twardość można sprawdzić paskowym testerem lub na kabinie prysznicowej – białe zacieki są charakterystycznym objawem dla tego zjawiska. Jeżeli będziemy takim płynem podlewać rośliny doniczkowe, to mogą one przestać rosnąć, a ostatecznie zmarnieją. Jakie kwiaty preferują miękką, niechlorowaną wodę? Niemal wszystkie popularne kwiaty wewnętrzne, na przykład storczyki, wrzosy, azalie, kamelie… Najlepiej sprawdza się deszczówka, ale nie zawsze jest ona dostępna, poza tym jej zbieranie w niektórych sytuacjach jest dość problematyczne. Warto pamiętać także, aby nie zraszać liści twardą wodą, ponieważ pojawi się jasny osad spowodowany przez obecność wapnia i chloru.

Jak uzdatnić wodę do podlewania roślin?

Wodę można przegotować, co sprawi, że wytrąci się z niej wapń. Jednak gdy często trzeba ją odkamieniać łatwiej jest kupić preparat zmiękczający. Niestety, wtedy woda ta nie nadaje się do podlewania roślin. Najprostszym sposobem jest zakup filtra zmiękczającego. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli – skąd zatem wiedzieć, który będzie najlepszy? Dobrym sposobem jest zapytać ekspertów jaki filtr uzdatniający wodę będzie najkorzystniejszy. Na tej stronie znajdziemy odpowiedź, które urządzenie najlepiej nada się do naszych roślin. Zakup takiego filtra jest bardzo korzystny – pozwala oszczędzić czas na przygotowywanie wody do podlewania i z czasem stan roślin domowych zacznie się poprawiać.

Zasady podlewania roślin doniczkowych

Warto przestrzegać kilku zasad, które pozwolą naszym roślinom utrzymać dobry stan. Przede wszystkim należy podlewać je rano oraz wziąć pod uwagę bieżącą porę roku: zimą tę czynność trzeba wykonywać częściej, natomiast latem rzadziej ze względu na wysoką temperaturę. Lepiej jest podlać raz na jakiś czas obficiej, niż częściej małymi porcjami, co wpłynie korzystnie na system ukorzenienia rośliny. Istotne jest również dostosowanie sposobu podlewania do danej rośliny – niektóre wolą z góry, inne na spodek. Należy także usuwać nadmiar wody nagromadzonej w podstawce. Jak już wspominaliśmy złym pomysłem jest podlewanie twardą wodą z kranu, która zawiera chlor.

Podsumowując, twarda woda nie nadaje się do podlewania najpopularniejszych roślin, które posiadamy w domach. Może sprawić, że cała pielęgnacja i wysiłki włożone w rozwój zieleni obecnej w mieszkaniu pójdzie na marne. Najlepiej jest zakupić filtr zmiękczający i nie martwić się o to, że woda musi być przegotowana lub odstana. Rośliny na pewno nam się za to odwdzięczą swoją urodą i pięknym rozkwitem.