Uzależnienie od picia wody – czy to możliwe?

Uzależnienie od picia wody – czy to możliwe?

O pozytywnym wpływie wody na organizm wiadomo od dawna. Utrzymanie odpowiedniego nawodnienia organizmu pozwala na prawidłowe jego funkcjonowanie. Zwiększone uczucie pragnienia, które towarzyszy podczas upałów powoduje, że człowiek wypija większą ilość płynów. Nadmierne picie wody może prowadzić do uzależnienia się od wody.

wodaPodczas zwiększonego wysiłku fizycznego lub wysokiej temperatury pojawia się spotęgowane uczucie pragnienie. Jest to naturalna potrzeba, uwarunkowana przegrzaniem ciała i utratą wody z organizmu. Aby nie doprowadzić do odwodnienia, należy uzupełnić utraconą ilość płynów i elektrolitów. Ważne jest, aby towarzyszące pragnienie nie gasić kolorowymi, słodzonymi napojami. Hamują one wchłanianie się płynów, ponieważ organizm potrzebuje więcej wody do rozcieńczenia cukru we krwi. Także dieta i spożywane potrawy wpływają na ilość wypijanych płynów. Pieczenie w jamie ustnej po zjedzeniu ostro przyprawionego dania złagodzić można sporą dawką płynów. Wzmożone pragnienie może mieć także podłoże w nadużywaniu alkoholu. Napoje wysokoprocentowe prowadzą do niezatrzymywania wody w nerkach i jej szybszego przepływu do pęcherza, gdzie jest wydalana. Proces ten prowadzi do odwodnienia organizmu.

Mając na uwadze zdrowie i dobre samopoczucie naturalnym ruchem jest sięgnięcie po szklankę wody. Promowane w mediach obowiązkowe wypijanie dwóch litrów wody dziennie weszło w nawyk wielu osobom. Trend ten przyjął się na tyle, że bardziej powszechnym problemem od niedoboru wody w organizmie stał się jej nadmiar.

szklanka wodyWiele mówi się o negatywnych skutkach dostarczana zbyt małej ilości wody do organizmu. Okazuje się jednak, że zbyt duża jej ilość może być równie szkodliwa co jej brak. Picie wody „na zapas” powoduje odwrotne skutki od zamierzonych, a efektem takich praktyk może być przewodnienie hipotoniczne. Zatrucie wodne prowadzi do wypłukania soli mineralnych i obniżenia poziomu sodu we krwi, co jest konsekwencją zbyt dużej ilości magazynowanych płynów w organizmie. Stała chęć sięgania po wodę może mieć również podłoże w różnego typu chorobach przewodu pokarmowego, endokrynologicznych, spichrzowych lub w przypadku nerwic, anemii czy niewydolności nerek. Zauważając wzmożony apetyt na wodę warto wybrać się do lekarza, w celu wykluczenia wyżej wymienionych przypadłości.

Utrzymanie prawidłowego nawodnienia organizmu jest ważne. Warto pamiętać, że płyny dostarcza się także wraz ze spożywanym pokarmem. Dieta obfitująca w owoce i warzywa zapewnia aż litr dodatkowych płynów. Warto mieć to na uwadze sięgając po kolejną szklankę wody, aby nie przekroczyć odpowiedniej jej ilości w organizmie.