W jaki sposób nakłonić dziecko do picia wody?

W jaki sposób nakłonić dziecko do picia wody?

Woda jest głównym składnikiem naszego organizmu i powinna być też dostarczana w ciągu całego dnia. By ciało dobrze funkcjonowało, warto często nawadniać organizm. Dzisiaj woda jest symbolem zdrowego stylu życia. Dorośli chętnie sięgają po szklankę orzeźwiającego płynu, gdy jednak trzeba do niego przekonać dzieci, często pojawia się problem. Przyzwyczajenie szkraba do korzystania z uroków wody i jej picia od najmłodszych lat, będzie miało pozytywny wpływ na jego dalszy styl życia i dietę.

Woda nie posiada intensywnego smaku i nie przyciąga maluchów kolorem, co niestety w tym przypadku jest wadą. Dzieci nie zdają sobie sprawy z ważnych składników mineralnych wpływających na ich zdrowie, dlatego rolą rodziców jest, by ich o tym poinformować na różne sposoby. Trudno przekonać dziecko do picia wody, jeżeli od najmłodszych lat przyzwyczaimy go do smaków słodkich napojów. Rodzice powinni świecić przykładem, dlatego sami powinni często po wodę sięgać. W przypadku prośby o coś do picia, zamiast kolorowych napojów podajmy maluchowi szklankę wody.

Neutralny smak wody z początku może nie pasować brzdącowi, jednak z czasem powinien się do niego przyzwyczaić. W przypadku gdy różne metody nie skutkują, można zastosować różnego rodzaju triki. Do ulubionej butelki bądź kubka z wodą, można dodać odrobinę soku z cytryny czy pomarańczy. Kolorowe słomki i innego rodzaju gadżety dodatkowo uprzyjemnią rytuał picia wody. Jeżeli dziecko chce samodzielnie nalać wodę do kubka rodzice powinni na to pozwolić. Maluch z pewnością poczuje się ważny i dorosły.

słomki

Woda powinna stać w miejscu łatwo dostępnym i widocznym dla dziecka. Dzięki temu, będzie miało do niej nieograniczony dostęp. Nie można zapominać o pochwałach, które dodatkowo zmobilizują malucha gdy pije wodę albo sam po nią sięga. By nie martwić się o zdrowie pociechy warto zainwestować w profesjonalny filtr do wody. W przypadku pragnienia, krystalicznie oczyszczana woda będzie łatwo i szybko dostępna dla rodziców i ich malucha.

Woda to nie tylko samo samo zdrowie, ale też sposób na zabawę z dzieckiem. Istnieje wiele możliwości by wprowadzić wodę do codzienności, właśnie wykorzystując elementy zabawy. By uatrakcyjnić codzienne kąpiele w wannie, można wykorzystać ulubione zabawki bądź też zakupić kolorowe pudełka do przelewania wody. Kreatywność malucha jest nieograniczona, wspólne farbowanie wody, zmiana wodę w lód albo podlewanie kwiatów dodatkowo wzbogacą jego wyobraźnię. Między zabawami, warto wspominać dziecku o pozytywnym wpływie wody na jego organizm oraz jej właściwościach. Można wytłumaczyć maluchowi, że bez wody nie istniałoby życie roślin i zwierząt.

Eksperci jednogłośnie twierdzą, że picie wody jest najzdrowszym sposobem na uzupełnienia płynów. Dziecko powinno polubić jej smak – ważne jest, by chętnie po nią sięgało od najmłodszych lat.