W ten sposób zmniejszysz poziom kamienia w Twojej wodzie

W ten sposób zmniejszysz poziom kamienia w Twojej wodzie

Kamień osadzający się na naczyniach, armaturze i kafelkach to częsty problem w polskich domach, który nie tylko wygląda nieestetycznie, ale wpływa też na działanie sprzętów. Całkowite pozbycie się go z wody nie jest możliwe, ponieważ w naturalny sposób wysycona jest ona związkami wapnia i magnezu, które przy podgrzewaniu wytrącają się właśnie w formie osadu. Jednak, gdy stopień twardości wody jest wysoki warto zacząć z nim walczyć – oto sposoby na zmniejszenie poziomu kamienia.

Kamień w wodzie – jak działa na AGD

Dopuszczalna ilość jonów magnezu i wapnia na 1 dm3 wody wynosi 500 mg, jednak tak naprawdę o twardej wodzie mówi się od stężenia na poziomie 350 mg. Aby sprawdzić poziom twardości w swoim domu można zakupić zestawy do samodzielnego wykonania testu, a jeśli woda doprowadzana jest z publicznego ujścia, taką informację powinien dysponować je dostawca. Potwierdzenie wyników testów widoczne jest zresztą gołym okiem. Im wyższe stężenie jonów, tym szybciej osad gromadzi się armaturze i kafelkach, a także na grzałkach w czajnikach elektrycznych i bojlerach – ma to znaczący wpływ na pracę i żywotność tych urządzeń. Co więcej, kamień obecny w wodzie zwiększa jej napięcie powierzchniowe, przez co trzeba stosować więcej środków myjących i piorących, aby ubrania były czyste. Zwalczanie kamienia jest więc niezbędne nie tylko do zachowania higieny, ale też aby nie generować wysokich kosztów utrzymania domu.

Jak pozbyć się kamienia

Najprościej jest usunąć osad korzystając z łatwo dostępnych odkamieniaczy, jednak ich silne działanie może zniszczyć powłoki umywalek i wanien, na przykład doprowadzając do ich odbarwienia. Dlatego znacznie lepiej jest używać bezpieczniejszych środków domowych, zwłaszcza, że większość z niezbędnych do wyczyszczenia łazienki produktów, znajduje się w każdej kuchni. Niemal każdy słyszał o zastosowaniu w tej roli octu, jednak wiele osób odstraszonych intensywnym zapachem rezygnuje z tego naturalnego środka na rzecz detergentów. Na occie kuchenny arsenał do walki z kamieniem się nie kończy, bowiem równie dobrze sprawdzi się kwasek cytrynowy i łupinki od ziemniaków. Niestety, wyczyszczony osad prędzej czy później powróci, dlatego znacznie lepiej działać na rzecz zmniejszenia poziomu kamienia w wodzie, w tym celu można używać proszków do prania, które zmiękczają wodę. Dobrym rozwiązaniem jest też używanie, tak popularnych ostatnio, butelek i dzbanków filtrujących.

Filtry multifunkcyjne na walkę z kamieniem

Woda z kamieniemNajlepszym wyjściem byłoby pozbyć się kamienia z wody raz na zawsze – i jak najbardziej jest to możliwe. Taką opcję daje zamontowanie filtra multifunkcyjnego, bo wpadająca do niego ciecz przepływając przez mieszankę złóż filtracyjnych jest oczyszczana nie tylko z magnezu czy też wapnia, ale również z żelaza, amoniaku, manganu i związków organicznych. Dzięki czemu w rurach płynie naprawdę czysta woda, która nie niszczy sprzętów AGD, pozytywnie wpływa na wygląd, a także lepiej smakuje. Filtr wysokiej jakości – wykonany z dobrych materiałów, objęty serwisem to inwestycja, która wkrótce się zwróci, gdyż regularnie używany znacząco zmniejsza zużycie prądu oraz środków piorących. Aby jak najdłużej utrzymać wysoką wydajność jego pracy, należy pamiętać o regularnym konserwowaniu sprzętu roztworem wody z solą.

Częste czyszczenie kuchni i łazienki z osadzającego się kamienia może być naprawdę uciążliwe, dlatego należy walczyć z samym problemem, a nie z jego skutkami. Inwestując w filtry multifunkcyjne, znacznie zmniejsza się poziom kamienia w wodzie – to świetne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy chcą pozbyć się twardej wody ze swojego domu.