Wapienny osad na prysznicu – jak się go pozbyć?

Wapienny osad na prysznicu – jak się go pozbyć?

Podczas każdej kąpieli w przestrzeni prysznica gromadzą się związki chemiczne, które prowadzą do powstawania nieestetycznego osadu wapiennego – winna temu jest zbyt twarda woda. Niestety nie ma wielu sposobów na całkowite pozbycie się osadu z prysznica, dlatego podpowiadamy jak czyścić go szybko i skutecznie.

Jak czyścić prysznic z wapiennego osadu?

Szklane ściany prysznica są podatne na zarysowania, dlatego podczas usuwania osadu należy zachować delikatność. Lepiej zrezygnować z druciaków i gąbek na rzecz bawełnianych ściereczek, sprawdzą się również szmatki wykonane z mikrofibry. Uszkodzenia szyb mogą pojawić się też w wyniku czyszczenia szkła mleczkami i pastami z granulkami. Odpowiednia technika mycia prysznica jest ważna z dwóch powodów: powstające mikrozarysowania nie tylko wyglądają brzydko i sprawiają, że tafla nie lśni jak powinna, ale są też idealnym miejscem dla rozwoju siedlisk szkodliwych bakterii.

Sprawdzone domowe sposoby

Ponieważ w składach środków czyszczących na ogół znajdują się bardzo silne kwasy, podczas pozbywania się osadu najlepiej całkowicie zrezygnować z używania detergentów – nie tylko tych, które zawierają granulki. Dodatkowo, żeby zakamuflować ich drażniący zapach, używa się intensywnych substancji zapachowych. Ta mieszanka wydziela duże ilości szkodliwych dla zdrowia oparów. Znacznie bezpieczniejsze są domowe sposoby na pozbycie się osadu wapiennego. Można zrobić to skutecznie z pomocą substancji, które znajdują się w każdym domu. Świetnie sprawdzi się ocet zmieszany z ciepłą wodą w proporcji 1:1 – nie tylko usunie kamień i osad, ale też sprawi, że szklana powierzchnia będzie lśnić. Jeśli jednak zapach tej mieszanki jest zbyt intensywny, warto wypróbować kwasek cytrynowy lub sok ze świeżych owoców, dzięki temu sposobowi w łazience będzie unosić się świeża i przyjemna woń cytrusów. Świetnym patentem na osad i zabrudzenia zbierające się w fugach jest polanie ich gęstym roztworem wody utlenionej i sody oczyszczonej. Czyszczoną powierzchnię należy opłukać bieżącą wodę po 10 minutach.

Pozbycie się osadu z prysznica raz na zawsze

Osad w łazienceKupując prysznic, można zdecydować się na model, którego szyby pokryte są specjalną powłoką hydrofobową – ta zaawansowana technologia wpływa na zmianę struktury ścianek, w efekcie czego woda szybciej spływa z ich powierzchni. Na rynku dostępne są także specyfiki chemiczne, które pozwalają na wytworzenie takiej warstwy. Ich stosowanie połączone z systematycznym zbieraniem wody wycieraczką do szyb po każdej kąpieli pozwala znacznie zmniejszyć szybkość z jaką na prysznicu zbiera się osad. Jednak pozbycie się go na stałe jest możliwe tylko poprzez zakupienie odpowiednich i dobrej jakości filtrów. Te zamontowane bezpośrednio w rurach doprowadzających wodę najefektywniej usuwają nadmiar związków wapnia i magnezu, innym natomiast łatwo dostępnym rozwiązaniem jest zakup filtra zakładanego bezpośrednio na baterię, który na bieżąco neutralizuje szkodliwe związki i zmiękcza wodę.

Istnieje wiele sposobów na usunięcie osadu z prysznica, jednak większość z nich pozwala na pozbycie się tylko skutku, a nie samego problemu. Doraźnie czyszcząc osad wapienny warto w pierwszej kolejności sięgnąć po bardziej ekologiczne rozwiązania domowe, a silne środki chemiczne zachować jako rezerwę w przypadku naprawdę poważnych zabrudzeń. Jeśli sprzątanie prysznica jest zbyt czasochłonne i uciążliwe, warto rozważyć metody pozwalające na wolniejsze gromadzenie się osadu.