Woda bieżąca w czasach antycznych

Woda bieżąca w czasach antycznych

Woda – podstawowy składnik zapewniający przeżycie. Dziś oczywisty element codzienności. Jak jednak wyglądał dostęp do wody bieżącej kiedyś?

Wielkie antyczne cywilizacje wschodu, takie jak: Asyria, Babilonia czy Egipt, wykorzystywały technikę budowy akweduktów, która później została przejęta i udoskonalona przez Greków i Rzymian. Tworzenie dróg wodnych i sieci wodociągowych w miastach miała na celu uzdatnianie wody i poprawę jakości życia ówczesnej ludności.

Wodę przede wszystkim sprowadzano z gór. Gleby dookoła źródła musiały być osuszane w celu uniknięcia skażenia. Już wtedy społeczeństwo było świadome tego, że woda przeznaczona do spożycia musi być najlepszej jakości, gdyż od tego zależy ludzkie zdrowie.

Łaźnie rzymskieWykorzystywanie akweduktów przyczyniło się do ogólnego zwiększenia poziomu higieny (budowanie łaźni publicznych i szaletów) i skuteczniejszego odprowadzania nieczystości z miasta dzięki kanalizacjom. Ponadto woda została także wykorzystana do upiększenia miasta – budowa fontann czy wielkich ogrodów była wcześniej nieopłacalna. Dostęp do wody wpłynął na jeszcze jedną istotną kwestię. Gaszenie pożarów, które były bardzo częste wśród drewnianej zabudowy miasta, stało się dużo łatwiejsze.

Jednakże nie wszystko było tak dokładnie zaplanowane jakby mogłoby się wydawać. Woda doprowadzona do miasta trafiała do ołowianych rur, które były toksyczne. Przyczyniło się to do chorób i śmierci wielu osób. Poza tym akwedukty nie zawsze były należycie zabezpieczane i raz zanieczyszczone rozprzestrzeniały chorobę na całe miasto.

W dzisiejszych czasach do budowy wodociągów nie stosuje się już ołowianych rur, mimo to wodę, która leci z kranu, wciąż powinno się przed spożyciem poddać procesowi uzdatniania.

Do podstawowych sposobów uzdatniania wody należą: zmiękczanie wody, zakładanie specjalnych filtrów odżelaziających czy filtrów multizadaniowych. Więcej można o tym przeczytać tutaj.

Niektóre akwedukty działają aż do dnia dzisiejszego. Należy pamiętać, że w dzisiejszych czasach mimo ogólnej dostępności wody, nie zawsze jest ona dobrej jakości, dlatego warto skorzystać z możliwości, jakie dają filtry do wody.