Woda czy herbata – co wybrać?

Woda czy herbata – co wybrać?

O tym, że odpowiednie nawodnienie organizmu jest niezwykle istotną kwestią wie już chyba każdy. Umożliwia ono prawidłową pracę ludzkiego ciała, a także sprawia, że masz energię i chęci do działania. Czy istotne jest to, co pijesz? Czy możesz zastąpić wodę zwykłą herbatą?

Dlaczego nawadnianie organizmu jest takie ważne?

Woda jest życiodajnym płynem, niezbędnym człowiekowi w codziennym funkcjonowaniu. Stanowi ona około 60% masy całego ciała człowieka. Dzięki niej może odbywać się większość procesów metabolicznych, woda transportuje także tlen, enzymy, składniki odżywcze czy hormony. Poza tym bierze ona również udział w procesach trawiennych i reguluję temperaturę ciała – chroni organizm przed przegrzaniem. Jak widać, bez wody nie ma życia.

Czy herbata jest lepsza od wody?

zielona herbataCzy ma jednak znaczenie, w jakiej postaci się ją przyjmuje? Owszem, to bardzo istotne. Cola czy mocna kawa nie będą miały takiego samego działania jak woda mineralna. W czym jest ona lepsza od pozostałych napojów? Przede wszystkim to dostarczenie tej substancji w najczystszej postaci, bez żadnych dodatków, które mogą okazać się niekorzystne dla organizmu. Zdecydowanie należy unikać kolorowych napojów, takich jak na przykład oranżady, bowiem posiadają one w swoim składzie dużo niezdrowego cukru. Co ciekawe, naukowcy na podstawie badań przeprowadzonych w latach 1990-2004 odkryli, że do nawodnienia organizmu świetnie sprawdzić może się także herbata. Ona nie tylko doskonale uzupełnia płyny, lecz także jest bogata w flawonoidy, czyli silnie działające antyutleniacze. Korzystnie wpływają one na pracę serca, a także na zęby – dzięki zawartości fluorku. Szczególnie poleca się zieloną herbatę, która oprócz działania nawadniającego, zmniejsza także ryzyko zachorowania na cukrzycę typu II, polepsza działanie układu krwionośnego i poprawia humor.

Czy można przedawkować zieloną herbatę?

Należy jednak kierować się zasadą złotego umiaru, bowiem nic w nadmiarze nie działa zdrowo. Wypicie zbyt dużej ilości czarnej herbaty może powodować nadmierne pobudzenie, a także działać moczopędnie. Podobnie jest w przypadku wypicia więcej niż 5 filiżanek w ciągu jednego dnia zielonej herbaty, która dodatkowo blokuje wchłanianie żelaza. Bardzo ważne jest to, że dzienne zapotrzebowanie na wodę można uzupełnić o spożywanie herbaty, jednak nie można jej całkowicie nią zastąpić.

Musisz pamiętać o prawidłowym nawodnieniu swojego organizmu, jeśli chcesz, aby funkcjonował on prawidłowo. Woda jest bowiem jego podstawowym składnikiem odżywczym.