Woda dla pracowników w firmie – na co się zdecydować?

Woda dla pracowników w firmie – na co się zdecydować?

Jeżeli osoby zatrudnione w firmie są narażone na temperatury powyżej 25°C lub wykonują ciężką pracę fizyczną, pracodawca ma obowiązek dostarczać im odpowiednią ilość napojów. Najczęściej jest to woda pitna, ponieważ pozwala ugasić pragnienie, a jej zapewnienie nie stanowi dużego obciążenia dla budżetu. Choć ustawa nie narzuca tego wymogu wszystkim, każdy kierownik powinien się nad tym zastanowić. Od tego, jaki sposób dystrybucji wybierze, zależy ostateczny koszt oraz zadowolenie podwładnych.

Z butelki

z butelkiHurtowy zakup wody butelkowanej jest popularną praktyką. Podstawową zaletą jest możliwość zabrania jednej sztuki ze sobą i popijania płynu w dowolnym momencie. Takie rozwiązanie sprawdza się też we wszelkiego rodzaju salach konferencyjnych – podczas niektórych biznesowych spotkań nie wypada proponować uczestnikom napojów w plastikowych kubkach. Koncepcja nie wydaje się już tak dobra, kiedy przychodzi do składowania odpadów. Przestrzeń magazynowa się marnuje, a koszty utylizacji rosną. Nie da się również pominąć kwestii ekologicznych. Produkcja kolejnych butelek generuje ogromne zużycie energii oraz surowców naturalnych, a zanim te zużyte samoistnie się rozłożą, musi minąć co najmniej 500 lat.

Z dozownika

dystrybutorDystrybutory wody rozstawione w biurach oraz na firmowych korytarzach to rozwiązanie korzystniejsze od poprzedniego pod względem ekonomicznym. Regularne wymienianie dużych galonów jest zdecydowanie tańsze niż zakup takiej samej ilości wody w jednorazowych butelkach. Serwisem zajmuje się zazwyczaj zewnętrzny dostawca, dlatego zarząd firmy nie musi się tym przejmować. Problemem może być to, że jeśli chce się oszczędzić znaczną sumę, trzeba zamawiać duże ilości na raz, co z kolei generuje potrzebę magazynowania. Butle są nieporęczne i wymagają szczególnych warunków przechowywania – zacienionego miejsca, możliwie daleko od źródeł ciepła. W przeciwnym razie, mogą się w nich rozwinąć szkodliwe bakterie, nawet jeżeli nie były otwierane.

Z kranu

z kranuJeżeli chce się ograniczyć negatywny wpływ działalności firmy na środowisko naturalne do minimum, warto promować picie wody kranowej. Zgodnie z ustawą, jeżeli jej stan jest zgodny z wymaganiami sanitarnymi, uznaje się, że pracodawca spełnił obowiązek dostarczenia napojów. Aby mieć pewność, że ewentualna kontrola nie wykaże żadnych nieprawidłowości, wystarczy zamontować urządzenia uzdatniające. Jest to świetny pomysł na cięcie wydatków, ponieważ początkowa inwestycja bardzo szybko się zwraca. Cena za litr wody z miejskiego systemu jest nieporównywalnie niższa w stosunku do zakupionego w jakiejkolwiek innej formie.

Osoby, które podczas pracy dostarczają sobie odpowiedniej ilości płynów, są zdecydowanie bardziej efektywne. Szklanka wody często wystarcza, by się orzeźwić i nabrać chęci do działania. Wyregulowana zostaje temperatura ciała, na której wahania narażeni są szczególnie pracownicy fizyczni. Do tego poprawia się zdolność do koncentracji uwagi. Pracodawca, który dostrzega te zalety, powinien dołożyć wszelkich starań, aby podwładni mieli przez cały czas zapewniony dostęp do wody dobrej jakości.