Created with GIMP

Woda gazowana – czy zawiera minerały i jest zdrowa?

Woda gazowana jest również nazywana wodą sodową. Nazwa ta wzięła się stąd, że jest ona sztucznie nasycana dwutlenkiem węgla. To dzięki temu związkowi woda gazowana ma w sobie mnóstwo bąbelków. Niektórzy ludzie nie wyobrażają sobie picia normalnej wody, więc alternatywnie piją gazowaną. Należy pamiętać, że picie wody w trakcie trwania dnia jest bardzo ważne i nie należy go ograniczać. W ciągu doby powinniśmy pić około 2 litrów wody, która może zawierać dodatki w postaci cytrusów czy mięty. Jednak woda zawierająca bąbelki nie jest dobra dla każdego. Czy woda gazowana jest zdrowa?

Jakie minerały zawiera woda gazowana? 

Wodę gazowaną można podzielić ze względu na pochodzenie rozpuszczonego w niej dwutlenku węgla oraz ze względu na stopień nasycenia. Pierwszy podział wyróżnia trzy podgrupy.

  • Woda naturalna, mineralna, naturalnie nasycona dwutlenkiem węgla – woda, która ma naturalnie w sobie dwutlenek węgla może go stracić w kolejnych etapach produkcji (jeszcze przed zabutelkowaniem), i jeśli się tak stanie, to CO2 jest dodawane do wody, aby znów miała odpowiednią jego ilość.
  • Woda naturalna, mineralna, wzbogacona dwutlenkiem węgla ze źródła – ten rodzaj wody ma większy poziom dwutlenku węgla, niż w naturalnym źródle. Przechodzi proces usuwania żelaza, chwilę przed nalaniem do butelek. Zostaje dodatkowo nasycona dwutlenkiem węgla, który pochodzi z tego samego źródła. 
  • Woda naturalna, mineralna, nasycona dwutlenkiem węgla – nie posiada ona naturalnego dwutlenku węgla i jest nim nasycana przed butelkowaniem. Ten minerał może być pochodzenia naturalnego lub sztucznego. 

Wodę gazowaną można również podzielić ze względu na stopień nasycenia dwutlenkiem węgla. Wyróżniamy: wody nienasycone dwutlenkiem węgla (niegazowane), wody niskonasycone dwutlenkiem węgla, wody średnionasycone dwutlenkiem węgla oraz wody wysokonasycone dwutlenkiem węgla. Od rodzaju nasycenia zależy natężenie gazu w butelce. 

Czy woda gazowana jest zdrowa?

Woda sodowa zawiera wiele cennych minerałów, takich jak magnez, potas, sód czy wapń, które są bardzo ważne dla organizmu. Jak każdy napój również ma swoje zalety i wady. Do tych pierwszych zaliczyć należy to, że ma znacznie dłuższą datę przydatności, więc można bez problemu ją przechowywać. Niektórzy uważają, że woda gazowana ma lepszy smak, niż ta klasyczna. Po drugiej stronie stoją osoby, które stwierdzą, że woda gazowana nie jest smaczna. To zależy oczywiście od gustu danej osoby. Kolejną wadą jest to, że woda sodowa nie jest odpowiednia dla wielu osób, które zmagają się z problemami układu trawiennego i oddechowego. Osoby cierpiące na zaparcia i zgagę również powinny unikać tego napoju. Jest ona również nieodpowiednia dla dzieci, kobiet w ciąży i tych, które karmią piersią. Przeciwwskazaniem jest to, że woda ta zawiera bąbelki, które powodują drażnienie śluzówki żołądka oraz ścian jelita. 

Odmień jakość swojej domowej wody! 

Obecnie bardzo popularne jest korzystanie z filtrów, które umożliwiają spożywanie wody kranowej. Pierwszym z nich jest filtr węglowy, który zapewni zdrowszą i smaczniejszą wodę w całym domu. Dzięki niemu wydobędziesz lepszy smak z kawy czy herbaty, a Twoja skóra nie będzie podrażniona. Drugim urządzeniem jest mikrobiologiczny system filtrujący, który sprawi, że zapomnisz o swojej butelce filtrującej wodę lub wodzie kupowanej w sklepach. Ten sprzęt usunie bakterie i wirusy, poprawi walory smakowe i zatrzyma w wodzie cenne minerały. Jest łatwy w montażu i mały, ponieważ mieści się pod zlewem! Koniecznie zainwestuj w jeden z nich! 

Woda gazowana jest zdrowa, ale nie jest odpowiednia dla każdego. Należy wcześniej zapoznać się z przeciwwskazaniami, bo może akurat któreś z nich dotyczy właśnie Ciebie. Jeśli chcesz mieć dobrej jakości wodę w kranie, to koniecznie zainwestuj w odpowiednie filtry, które pozwolą Ci ją uzyskać!