Woda jako kluczowy czynnik w procesie uczenia się

Woda jako kluczowy czynnik w procesie uczenia się

O niezwykłych właściwościach wody nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Wszyscy wiedzą, że dodaje energii, fantastycznie nawilża skórę czy pomaga w odchudzaniu, ale czy równie oczywiste jest, że regularne picie wody to klucz do sukcesu w nauce?

Pozwól mózgowi się skupić

Nasz mózg składa się w 85% z wody i to ona w dużej mierze wpływa na jego pracę. Istnieje zjawisko nazywane odwodnieniem mózgu, którego nie odczuwa się fizycznie, ale można zauważyć je przez spadek koncentracji. Jest tak właśnie dlatego, że nasze “centrum dowodzenia” próbuje poradzić sobie z niedostatkiem wody, nie potrafiąc skupić się w pełni na innych zadaniach. Można szybko zauważyć, że sytuacja zmieni się po uzupełnieniu płynów, co udowadnia eksperyment naukowy przeprowadzony przez badaczy z University of East London i University of Westminster. Po nocy spędzonej w laboratorium, osoby poddane badaniu otrzymały śniadanie – jedna grupa dostała wyłącznie pokarm, a druga bonus w postaci szklanki wody. Następnie wszyscy mieli wykonać zadanie sprawdzające szybkość ich reakcji – okazało się, że ci, którzy wcześniej wypili wodę reagowali o 14% sprawniej od pozostałych.

Dlaczego tak się dzieje?

uczenie-sieZapamiętywanie, uczenie się i właściwa percepcja to procesy, które zależą od szybkości przewodzenia impulsów nerwowych. Komórki nerwowe są wrażliwe na utratę wody, a jej niedostatek dodatkowo spowalnia wydzielanie neuroprzekaźników, które są swego rodzaju “pośrednikami” w przekazywaniu informacji pomiędzy neuronami. Coraz bardziej przejrzyste staje się więc, że niedobór wody zakłóca ten proces, a w konsekwencji utrudnia nam skupienie i przyswajanie wiedzy. Warto też wspomnieć o właściwościach wody, które pozwalają organizmowi pozbyć się toksyn. Dzięki temu minimalizuje się ryzyko wystąpienia infekcji i stanów zapalnych, które także wpływają na pracę mózgu.

Woda zamiast słodkich napojów

Po pierwsze słodkie napoje (szczególnie gazowane) nierzadko są “naszpikowane” chemią. Poza tym zawierają cukry i owszem, mózg czerpie z nich energię, ale lubi robić to w sposób ciągły, umożliwiający mu dawkowanie węglowodanów. Po napiciu się jakiegoś napoju zostaje zbombardowany dużą dawką cukru, która powoduje jego gwałtowne wahania we krwi, a w konsekwencji poczucie zmęczenia, wolniejsze uczenie się i zapamiętywanie mniejszej ilości informacji.

Woda z kolei zawiera cenne składniki odżywcze wspomagające pracę mózgu. Dodatkowo można wzbogacić ją np. w magnez, który przyczyniania się do produkcji wysokoenergetycznych związków pomagających funkcjonować układowi nerwowemu.

Wiele badań naukowych przeprowadzonych w tym zakresie nie pozostawia złudzeń – woda ma wpływ na szybkość i efektywność przyswajania wiedzy. Jeśli więc zauważymy spadek koncentracji, to zamiast pobudzających napojów sięgnijmy po szklankę wody, która na pewno szybko pozwoli wrócić do skomplikowanych notatek i zapamiętać je. Jednocześnie warto pomyśleć nad swoim budżetem i zastanowić się, czy nie lepiej byłoby przeznaczyć pieniądze na stację uzdatniania wody, zamiast kupować tę w plastikowych butelkach. Taka inwestycja wpłynie na poprawę zdrowia i samopoczucia wszystkich członków rodziny.