Woda jako skuteczny sposób na ból głowy

Woda jako skuteczny sposób na ból głowy

Anglicy mają w zwyczaju mawiać – “Nie ważne, co Cię boli, pomoże Ci picie wody”. Na pierwszy rzut oka może się to wydawać wyjątkowo naiwnym podejściem, ale prawda jest taka, że właściwe nawodnienie jest podstawą prawidłowego funkcjonowania praktycznie wszystkich układów w ciele człowieka. Nie inaczej jest z systemem nerwowym, dlatego zaskakująco skutecznym sposobem na pozbycie się bólu głowy może być szklanka czystej wody.

Skąd się biorą bóle?

Przyczyny sporadycznych, jak również regularnych i długotrwałych bólów głowy mogą być najróżniejsze. Zazwyczaj nie zastanawiając się nad genezą problemu, po prostu sięga się po sprawdzoną tabletkę. Tymczasem, jeżeli wie się już z czego wynika, można spróbować walczyć z nim u źródła, zamiast niwelować objawy. Co zatem najczęściej wywołuje bóle głowy? Właśnie odwodnienie, czego czego dowodem jest seria rozbudowanych badań między innymi na uniwersytecie w Maastricht. Nawet, jeżeli nie odczuwasz fizycznego pragnienia, Twój organizm może właśnie w tej chwili zmagać się z niedoborem płynów regulujących wewnętrzne procesy. Daje o tym znać za pomocą wielu sygnałów, z których pierwszym bywają migreny. Wbrew powszechnemu przekonaniu, dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Woda leczy przyczyny, nie objawy

wodaWypicie szklanki wody może i nie przyniesie efektu tak szybko, jak połknięcie przeciwbólowej tabletki, ale za to jest w stanie powstrzymać nawroty kolejnych dolegliwości na dłużej.Dzieje się tak, ponieważ zamiast doraźnie redukować objawy, walczy z problemem u samego źródła. Po czasie przynosi spodziewaną ulgę, a co więcej, jeżeli na stałe wprowadzi się do swojej diety większą ilość wody (czystej, nie tylko tej zawartej w jedzeniu, czy innych napojach), prawdopodobieństwo pojawienia się bólu w przyszłości zdecydowanie się obniża. By udowodnić to prostym przykładem, wystarczy zastanowić się nad najbardziej typowymi sytuacjami, w których nawracają dolegliwości. Długotrwałe przebywanie na słońcu, wypicie zbyt dużej ilości alkoholu, czy też bardzo obfity posiłek zawierający na przykład czekoladę. Co łączy te przypadki? Oczywiście odwodnienie.

Woda – niezbędna dla mózgu

Skoro już wiadomo, że organizm powiadamia nas, że nie dostarczyliśmy mu dość wody za pomocą bólu głowy, warto zadać sobie pytanie – dlaczego właśnie w ten sposób? Około 70% masy ciała dorosłego człowieka stanowi cenna H2O, ale niektóre organy mają jej w sobie jeszcze więcej. Dotyczy to również mózgu, który składa się z niej w aż 85%! Niedobór osłabia go, powodując problemy z koncentracją i szybkością reakcji. Chce jak najszybciej przywrócić pełną zdolność do procesów myślowych, dlatego przekazuje komunikat najprostszą dla siebie drogą – za pomocą impulsu nerwowego wywołuje ból głowy. Każdy, kto potrafi tę wiadomość odczytać, wie jak zareagować. Jak najszybciej wypić szklankę wody i nie zapominać o niej w przyszłości.

Oczywiście nie jest to jedyna możliwa przyczyna bólu głowy, ale występuje tak często, że zdecydowanie warto sprawdzić, czy zadziała w Twoim przypadku. Być może sięgasz po syntetyczne medykamenty, podczas gdy najskuteczniejsze, zupełnie nieinwazyjne lekarstwo masz w swoim kranie.