Woda jako sposób na zdrowie fizyczne i psychiczne

Woda jako sposób na zdrowie fizyczne i psychiczne

W tradycji alchemicznej można wyróżnić kilka kluczowych problemów, których rozwiązanie było celem poszukiwań wielu badaczy. Jeden z nich to próba odkrycia panaceum – substancji, która mogłaby leczyć ze wszystkich istniejących chorób. Współcześnie ten pomysł pozostał tylko w przestrzeni mitów i legend. Jednakże, jeśli przyjrzeć się badaniom, które skupiają się na wpływie wody na zdrowie człowieka, wnioski mogą okazać się zdumiewające.

Nawodnienie organizmu, w pośredni lub bezpośredni sposób, łączy się z tak wieloma aspektami zdrowia, że nie będzie szczególną przesadą uznanie wody za substancję najbliższą alchemicznemu ideałowi. Utrzymanie właściwego poziomu wody w organizmie wiąże się z dobrą kondycją fizyczną, jak i komfortem psychicznym. Znaczenie tej substancji w życiu człowieka jest ogromne. Nie trzeba długo przekonywać, by zgodzić się, że warto zadbać o jakość i ilość wody przeznaczonej do spożycia. Zmiana tego jednego nawyku jest łatwa, a w szybki i skuteczny sposób powoduje wyjątkowe efekty.

usmiechWoda w istotny sposób wpływa na witalność wszystkich układów organizmu. Dzięki niej szereg substancji odżywczych może trafić do komórek ciała, jednocześnie pozwalając usunąć z nich liczne toksyny. Woda ma korzystny wpływ nie tylko na biochemiczne procesy ciała – jej obecność w widoczny sposób poprawia wygląd zewnętrzny. Dzięki niej zdrowo wyglądają skóra i włosy, a także zmniejsza się ryzyko kontuzji stawów. Odpowiednie nawodnienie pozwala skuteczniej utrzymać właściwą wagę. Dzieje się tak, ponieważ woda może powstrzymywać apetyt, pobudza metabolizm, pomaga w efektywnej dystrybucji substancji odżywczych w organizmie, a także ułatwia przyjmowanie właściwej ilości pokarmu, gdyż niekiedy pragnienie jest mylone z uczuciem głodu.

Woda jest odpowiedzialna za regulację temperatury, ciśnienia i poziomu pH. Właściwy poziom ciśnienia pozwala zredukować ryzyko wystąpienia licznych chorób – w tym zmniejsza szansę pojawienia się zawału i udaru. Z kolei dzięki utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej organizmu można uchronić się przed bólami mięśni, migrenami, chorobami naczyń krwionośnych i serca, układu odpornościowego, kości i stawów, dolegliwościami dermatologicznymi, a nawet niektórymi nowotworami.

relaksNawodnienie ma również niebagatelne znaczenie w utrzymaniu harmonii psychicznej. Woda pozwala zachować dobry nastrój poprzez zwiększenie skuteczności natlenienia oraz dostarczania substancji odżywczych do mózgu. Dzięki odpowiedniemu poziomowi wody łatwiej jest utrzymać koncentrację i dobrą pamięć oraz samopoczucie. To również metoda, by w szybki i naturalny sposób zredukować stres. Pomaga w tym nie tylko spożycie wody, ale też sam odgłos jej przepływu, na przykład szum strumienia czy dźwięk padającego deszczu. Dodatkowo na komfort psychiczny wpłynąć może też wcześniej opisana poprawa wyglądu i kondycji fizycznej.

Jak widać, wpływ wody na witalność organizmu jest niezwykle szeroki i jej obecność ma ogromne znaczenie w utrzymaniu zdrowia i dobrej kondycji. Warto zadbać o spożycie odpowiedniej ilości tej substancji, gdyż gdyż wiąże się to z wieloma korzyściami zdrowotnymi dla każdego człowieka.