Woda jesienią i zimą – dlaczego należy o niej pamiętać?

Woda jesienią i zimą – dlaczego należy o niej pamiętać?

W ciepłe, letnie dni towarzyszące nam pragnienie nie pozwala zapomnieć o konieczności nawadniania organizmu. Zimą i jesienią picie wody może wydawać się zbyteczne, bo przecież zastępuje się ją gorącymi napojami, a organizm nie poci się tak intensywnie jak w czasie upałów. Niestety to błędne myślenie – wypijanie około sześciu szklanek wody dziennie jest konieczne o każdej porze roku.

Wpływ powietrza

herbataRozpoczęcie sezonu grzewczego jest dla wielu wybawieniem od nieprzyjemnego chłodu panującego w mieszkaniu. Niestety ciepłe powietrze z kaloryferów powoduje wysuszenie śluzówki jamy ustnej i nosa, co przyczynia się do szybszej utraty wody z naskórka. Wiąże się też ze wzmożoną potliwością i odczuwaniem pragnienia. To prawidłowa reakcja organizmu na zachodzące w nim zmiany, które staramy się ustabilizować pijąc… herbatę. Gorące napoje przyjemnie ogrzewają ciało, ale nie nawadniają. Niektóre z nich powodują wręcz odwrotny efekt dodatkowo odprowadzając wodę z organizmu.

Woda zamiast kremu

Chłodne powietrze na dworze i suche w mieszkaniu powoduje także pogorszenie się kondycji skóry, która staje się ziemista, wrażliwa na pęknięcia i wysuszona. Kremy powinny być tylko dodatkiem w walce z negatywnym wpływem mrozów na skórę. Nie od dziś wiadomo, że na wszelkie problemy najlepiej działać od środka i tak jest również w tym przypadku – regularne picie zalecanej dziennej dawki wody będzie nawilżać skórę nie pozwalając na jej wysuszenie i towarzyszące mu nieprzyjemne uczucie “ściągnięcia” oraz swędzenie.

Prewencja i walka z chorobą

szklankaWoda wspiera procesy zachodzące w naszym organizmie, jest substancją uczestniczącą w usuwaniu zbędnych produktów przemiany materii, dostarcza składników odżywczych i substancji mineralnych oraz, co ważne szczególnie jesienią i zimą, wzmacnia odporność. Spożywając dwa litry wody dziennie mamy większe szanse uchronić się przed chorobami, które męczą nas zwłaszcza w tych dwóch porach roku. Jeśli mimo wszystko choroba się nas ima, nawadnianie będzie szczególnie ważne. Gorączki siejące spustoszenie w organizmie utrudniają codzienne funkcjonowanie, dlatego picie wody, najlepiej wzbogaconej o dodatkowe witaminy, pozwoli szybciej pozbyć się choroby.

Zdrowe wypełnienie

Nie bez przyczyny osobom na diecie zaleca się wypicie szklanki wody tuż przed zjedzeniem posiłku. To metoda skutecznie zmniejszająca ilość spożywanego jedzenia, bo żołądek wypełniony cieczą nie zmieści już tyle pokarmu ile zdołałby normalnie. Zimowe i jesienne wieczory są długie, chłodne i sprzyjają zwłaszcza wypoczynkowi. Aktywność człowieka jest w tym czasie niewielka, a długie przebywanie w domu zachęca do podjadania, co oczywiście sprzyja wzrostowi wagi. Biorąc pod uwagę fakt, że woda nie zawiera kalorii i wspomaga odchudzanie, powinno się sięgać po nią jeszcze chętniej.

Organizm ludzki jest świetnie wyspecjalizowaną machiną, która radzi sobie z wieloma problemami we własnym zakresie. Czasem jednak potrzebuje pomocy z zewnątrz, która usprawni zachodzące w nim procesy, a regularne dostarczanie mu wody będzie nieocenionym ułatwieniem. Powinno się o tym pamiętać niezależnie od pory roku, bo w każdej z nich nasze ciało narażone jest na utratę niezbędnej do życia wody, której niedobory trzeba koniecznie uzupełniać.