Woda – lepsza w butelce plastikowej czy szklanej?

Woda – lepsza w butelce plastikowej czy szklanej?

Woda jest niezbędnym składnikiem do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Bez niej skóra wysusza się, narządy gorzej pracują, występują bóle głowy i inne przykre dolegliwości. Kiedy kupujemy wodę zastanawiamy się, która jest najlepsza – ta w butelce plastikowej czy szklanej?

butelka plastikowaWiększość półek sklepowych wypełniona jest po brzegi napojami w butelkach plastikowych. To bardzo prosty sposób na to, aby sprzedaż tych produktów była bardzo wysoka. Butelki plastikowe są lekkie, a przede wszystkim nie potłuką się na przykład podczas podróży. Większość ludzi właśnie dlatego wybiera tę formę opakowania, zapominając, ze butelka PET rozkłada się od 100 do nawet 1000 lat, jest więc szkodliwa dla środowiska, ale również dla nas.

Niestety niewiele osób wie, że woda przechowywana w butelce plastikowej poddana temperaturze 15 stopni, pełna jest szkodliwych substancji, które przenikają do niej z plastiku. Większość butelek w USA jest szklana, ponieważ badacze uważają, że substancje wydzielane z plastiku są szkodliwe i mogą znacząco wpłynąć na organizm człowieka. Dobrym eksperymentem jest wypicie coca–coli z butelki szklanej i butelki plastikowej. Naukowcy zauważyli znaczącą różnicę w smaku – zdecydowanie lepsza jest ta pita z butelki szklanej.

szklana butelkaButelki szklane rzadko wybierane są przez konsumentów. Przede wszystkim dlatego, że ta forma opakowania jest podatna na uszkodzenia. Wystarczy niefortunnie uderzyć w butelkę, a cała jej zawartość może się rozlać, powodując dla nas szkody. Jednak jeśli chcemy zadbać o środowisko, należy kupować wodę w butelce szklanej – szkło bowiem bardzo łatwo jest poddać recyklingowi, samo w sobie nie jest też szkodliwe dla natury.

Nie ma tak naprawdę dobrej rady, na to czy kupować wodę w butelce plastikowej czy szklanej. Zależy to od naszych preferencji smaku, a także od tego czy chcemy zadbać o środowisko czy też nie. Najlepszym sposobem na to, aby nie stawać przed dylematem wyboru, jest filtrowanie wody na użytek domowy. Wówczas butelki nie są nam wcale potrzebne, dbamy o środowisko oraz zyskujemy gwarancję, że woda, którą pijemy, jest smaczna i czysta.