Woda – najlepsza dla Twojego dziecka

Woda – najlepsza dla Twojego dziecka

Człowiek składa się z 60-70 % wody, dlatego bardzo ważnym elementem jest jej codzienne uzupełnianie. Nawyk picia wody trzeba wyrabiać od najmłodszych lat. W tym względzie istotna jest rola rodzica. To on powinien zadbać o prawidłowe i regularne picie wody swojego dziecka.

picie wodyBadania pokazują, że większość rodziców nawet nie ma świadomości, który napój jest najbardziej odpowiedni dla dzieci. Większość z nich uważa, że idealne dla dzieci są owocowe soki. Nic bardziej mylnego! W niektórych sokach jest nawet 8 łyżeczek cukru w butelce zawierającej zaledwie 0,4 l płynu. Warto też wiedzieć, że nadmierne spożycie cukru zakłóca proces trawienia i wypróżniania, prowadzi do otyłości, próchnicy zębów czy nawet cukrzycy, a także powoduje rozdrażnienie, nadpobudliwość, brak koncentracji i senność. Zbyt duże spożycie cukru w młodym wieku może być katastrofalne dla zdrowia w przyszłości.

Co więc powinny pić dzieci? Odpowiedź jest bardzo prosta: zwykłą wodę. Woda korzystnie wpływa na metabolizm, dodaje energii, odpowiednio nawadnia skórę, łagodzi bóle głowy, oczyszcza organizm z toksyn, zapobiega chorobom nerek i serca, a także chroni przed nowotworami. Nawyk picia wody warto wprowadzić już w najmłodszym okresie życia. Niemowlętom powinno się podawać przegotowaną wodę. Natomiast starszym dzieciom zaleca się picie wody mineralnej średniomineralizowanej, które zawierają przydatne w ich rozwoju składniki. Nie można ulegać też presji twierdzeniom, że smakowa woda to też woda, więc jest zdrowa. Smakowe wody mają niewiele wspólnego z tą naturalną. Zamiast prawdziwych owoców, w jej składzie można odnaleźć słodkie ekstrakty czy chemiczne substytuty słodzące.

wodaIlość spożywanej wody przez dzieci zależy od masy ciała. Przykładowo 10 kilogramowe dziecko potrzebuje 1000 ml wody, 20 kilogramowe 1500 ml, zaś 30 kilogramowe 1600 ml. Nie chodzi tu o spożycie czystej wody, ale także tej zawartych w innych produktach takich jak mleko, zupy czy owoce. Aby dokładnie wiedzieć, ile wody potrzebuje dziecko, warto zajrzeć do internetu w poszukiwaniu specjalnego kalkulatora, który przeliczy wagę ciała na potrzebną ilość spożycia płynów. Proponowana liczba jest tą minimalną, można więc pić więcej, a najlepiej zawsze wtedy, kiedy ma się na to ochotę. Należy tu także pamiętać, że przy upałach lub podczas wzmożonego wysiłku należy pić więcej, niż jest to wskazane.

Aby dziecko chętnie piło wodę, musi mieć jakiś wzór. Nie można więc podawać wody dzieciom, jeśli samemu się jej nie pije. To rodzice i opiekunowie najpierw powinni zmienić swoje nawyki żywieniowe, by potem móc je wpajać swoim podopiecznym. Im wcześniej poda się dziecku wodę tym szybciej przyzwyczai się do jej smaku. Natomiast im później się to uczyni tym trudniej będzie mu zrezygnować ze słodzonych soków, bo jak wiadomo dzieci kochają słodycze.

Pozytywną wiadomością jest fakt wprowadzenia nowej ustawy obowiązującej od 1 września 2015, która zakazuje sprzedaży śmieciowego jedzenia w szkołach, a także wprowadza obowiązek zapewnienia dzieciom czystej wody. Warto więc wyrobić w dziecku nawyk picia wody zanim pójdzie do szkoły, aby szybciej mogło przystosować się do warunków tam panujących.