Woda podczas treningu

Woda podczas treningu

Coraz więcej osób decyduje się na zmianę starych nawyków i podjęcie zdrowego trybu życia. Rosnącą popularność zyskują treningi na siłowni, bieganie, zajęcia taneczne, sztuki walki czy dyscypliny zespołowe. Duże znaczenie, obok aktywności fizycznej, ma również utrzymanie odpowiedniej, pełnowartościowej diety. Warto przy tym pamiętać o tym, jak ważna jest w niej woda.

bieganieZapewnienie właściwego poziomu nawodnienia podczas treningu jest istotne z kilku powodów. Woda bierze udział w licznych procesach, które zachodzą w organizmie. Aktywność fizyczna pobudza metabolizm, co oznacza że organizm musi dostarczyć do komórek dodatkowe ilości substancji odżywczych oraz pozbyć się z nich produktów przemiany materii. Niedostateczna ilość wody w organizmie może być przyczyną zaburzeń przebiegu tego procesu, co przekłada się na spadek efektywności treningu. Woda ma również znaczenie w regulacji temperatury i ciśnienia organizmu oraz jego procesach regeneracyjnych. Utrzymujące się nieprawidłowości w tych aspektach mogą powodować dyskomfort podczas treningu, a także być źródłem chorób i poważnych dolegliwości. Odwodnienie może wiązać się z zagęszczeniem krwi, co stanowi dla organizmu dodatkowe obciążenie podczas aktywności fizycznej. Niewłaściwa ilość wody może także spowodować wystąpienie zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej.

Jak zadbać o przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów podczas treningu? Przede wszystkim warto pamiętać o tym, by pić wodę nie tylko w celu zaspokojenia pragnienia. Dobrym pomysłem jest picie wody w małych ilościach i w krótkich odstępach czasowych. Należy też pamiętać o przyjęciu porcji wody zarówno przed, jak i po treningu. Najlepiej wybrać wodę wysoko zmineralizowaną, ponieważ wraz z potem wydzielanym podczas wysiłku, z organizmu wydostają się duże ilości mikro i makroelementów. Kontrowersje budzi rodzaj wody – lepiej sprawdzi się woda zwykła czy gazowana? Najprawdopodobniej nie ma to szczególnego znaczenia. Woda powinna trafiać w preferencje smakowe, dzięki czemu łatwiejsze staje się dostarczenie jej w odpowiedniej ilości. Niekiedy wskazuje się, że gazowana woda może podrażniać przewód pokarmowy i przez to ograniczać wrażenie pragnienia, co stwarza ryzyko pojawienia się odwodnienia.

sportDobrym pomysłem, który ułatwi przyjmowanie odpowiedniej ilości podczas treningów jest dodawanie do niej ziół i owoców – na przykład mięty czy plasterków cytrusów. Dodatkową korzyścią tego rozwiązania jest to, że naturalne cząstki owoców oraz ziół zawierają duże ilości składników odżywczych oraz energetycznych, które są szczególnie potrzebne w warunkach obciążenia organizmu.

Wybór wody zamiast innych, często słodzonych napojów, sprzyja utracie wagi, co jest jednym z najczęstszych celów trenujących osób. Woda nie posiada kalorii, a przy tym skutecznie gasi pragnienie i ogranicza wrażenie głodu. Również spożywanie schłodzonej wody może przyspieszyć proces odchudzania, ponieważ organizm zmuszany jest do jej ogrzewania – co zwiększa ilość spalanych kalorii.

Włączenie odpowiedniej ilości wody do diety jest jednym z najważniejszych czynników, które pozwolą osiągnąć zamierzone cele, takie jak utrata wagi czy poprawa samopoczucia. Warto przy tym zadbać o jej odpowiednią jakość. Oprócz wody butelkowanej, dobrym pomysłem może być zainstalowanie filtrów uzdatniających wodę w domu.