Woda pomocna w odchudzaniu

Woda pomocna w odchudzaniu

Woda jest jednym z istotniejszych składników potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Właśnie z niej składa się 60% ludzkiego ciała, w tym w 75% stanowi mięśnie, a w 90 % krew. Picie 2 litrów wody dziennie pomoże zachować szczupłą sylwetkę oraz młody i zdrowy wygląd. Wielu lekarzy i dietetyków zaleca regularne uzupełnianie płynów w czasie stosowania diety.

butelka wodyCzłowiek traci wodę podczas oddychania, oddawania moczu oraz wraz z potem. Bez regularnego dostarczania płynów, ciało zaczyna odwadniać się już po 20 godzinach. Woda dostarcza niezbędnych substancji odżywczych i mineralnych. Pozwala też na oczyszczanie organizmu i wypłukiwanie z niego toksyn, które często spowalniają tempo pozbywania się zbędnych kilogramów. Wpływa na tempo przemiany materii, normując procesy związane z metabolizmem, wchłanianiem i wydalaniem substancji. Przy próbie utraty wagi prawidłowe trawienie jest bardzo ważne. Tak samo istotna w procesie odchudzania jest aktywność fizyczna. Wraz z potem z organizmu wydalane są ważne minerały, dlatego należy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu i uzupełnić wszystkie składniki odżywcze. Woda pomoże też wydalić toksyny, które towarzyszą przy utracie wagi z organizmu i tym samym oczyścić go.

woda a sportWoda przeciwieństwie do słodkich napojów i soków, gasi pragnienie na długi czas i nie posiada kalorii. Zmniejsza też uczucie głodu przed posiłkiem. Można więc pić jej dowolne ilości, nie martwiąc się o dodatkowe kilogramy. Aby mieć stały dostęp do niej w domu można zamontować filtr do uzdatniania wody wodociągowej. Takie urządzenie zmiękczające wodę usunie z niej zanieczyszczenia i kamień oraz dodatkowo wzbogaci o minerały.

Podczas odchudzania samo picie wody nie wystarczy, jednak w połączeniu z odpowiednią dietą i aktywnością fizyczną może jest bardzo pomocne. Oto kilka wskazówek, jak dzięki wodzie wspomóc odchudzanie.

Szklanka wody przed każdym posiłkiem

Około 300 ml wody przed spożyciem posiłku pozwoli zmniejszyć uczucie głodu i tym samym spożycie kalorii. Metoda ta i jej efektywność potwierdzona zostały w wielu badaniach. Osoby które stosują dietę i wypijają szklankę wody przed jedzeniem mogą schudnąć nawet o 2 kg więcej niż te które tak nie robią.

Zimna woda przyśpiesza metabolizm

Picie zimnej wody powoduje wzrost energii, czyli człowieka spala więcej kalorii. Dzieje się tak, ponieważ organizm musi ogrzać płyn do temperatury ciała. Mężczyźni w tym procesie spalają głównie tłuszcze, a kobiety węglowodany.

Taka sama ilość wypitej wody, co alkoholu

Spożywanie identycznej ilości wody, co alkoholu pomoże dostarczyć do organizmu utracone poprzez napoje wyskokowe składniki mineralne. Nie powinno się jednak napojów procentowych wliczać jako spożycie płynów. Jeśli więc normalne człowiek powinien wypić 2 litry wody, po wypiciu 2 litrów piwa, powinno się jej wypić 4 litry.

Woda towarzyszem przez cały dzień

Picie wody powinno być regularnym nawykiem przez cały dzień, nie tylko podczas posiłków. Pomoże to zachować uczucie bycia sytym, bez konieczności sięgania po wysokokaloryczne przekąski. Sprawi też, że organizm będzie pełny po spożyciu mniejszej ilości pożywienia. Zaoszczędzenie nawet paru kalorii dziennie pomoże w odchudzaniu.

Woda nie zawsze sprzymierzeńcem?

woda a dietaPicie wody należy rozsądnie rozłożyć w ciągu całego dnia, tak aby nie przesadzić z jej ilością. Picie powyżej 5 litrów wody dziennie zamiast pomóc, może doprowadzić do wzrostu ciśnienia tętniczego czy obrzęku stóp. Ważny jest też rodzaj spożywanej wody. Należy unikać kranówki, która może zawierać zanieczyszczenia. Najlepiej więc kupować wodę butelkowaną, która przed sprzedażą jest odpowiednio filtrowana lub zainstalować w domy filtry oczyszczające wodę kranową, które ją zmiękczą i usuną bakterie i kamień.

Ciało ludzkie ma ogromne możliwości i poprzez odpowiednie traktowanie może przynieść zadziwiające efekty. Picie wody będzie dobrym sposobem na zachowanie zdrowia fizycznego jak i wpłynie pozytywnie na poprawę samopoczucia. Należy pamiętać o niej każdego dnia, co z pewnością pomoże nam pozbyć się zbędnych kalorii. Ważne, aby zamiast słodkich napojów sięgać po nią regularnie, co przyspieszy proces odchudzani.